Lazarat, ja kush qëlloi mbi policin e njësisë speciale shqiptare (Foto)

Vijon operacioni i Policisë në Lazarat për kapjen e personave, të cilët qëlluan me armë ndaj efektivëve të policisë, ku si pasojë oficeri i RENEA-s, Ibrahim Basha, humbi jetën, ndërsa dy efektivët e tjerë, Jetmir Isaj dhe Perlat Hamitaj, u plagosën dhe po trajtohen në Spitalin e Traumës jashtë rrezikut për jetën.

Lajme

26/06/2015 08:08

Gjatë mbrëmjes së të mërkurës dhe deri ditën e enjte janë dorëzuar, kapur dhe shoqëruar nga forcat RENEA gjatë kontrolleve në banesa në Lazarat rreth 47 persona, banorë të këtij fshati.

Mbrëmjen e djeshme u kapën nga forcat RENEA edhe Klodian Selimi dhe Aleksandër Basha.

Nga 47 të shoqëruarit, vetëm 2 janë arrestuar. Burime nga policia e Gjirokastrës thonë se të arrestuarit janë 17- vjeçari Xhuljano Malo dhe 30-vjeçari Sinan Rabaj. Sipas njoftimit të policisë për 24 personat, të cilët janë pjesë e të shoqëruarve, po vijojnë veprimet procedurale, në bashkëpunim me Prokurorinë e Krimeve të Rënda dhe Prokurorinë e Rrethit Gjirokastër.

Ndërsa 18 personat e tjerë pas verifikimeve të kryera janë lënë të lirë. Pritet të lirohen me urdhër të Prokurorisë së Krimeve të Rënda edhe personat që u vetëdorëzuan në polici, pasi u shpallën në kërkim si autorë të dyshuar.

Pas verifikimeve, rezultoi se disa prej tyre nuk kanë qenë fare në brendësi të Lazaratit natën e së martës, duke u gdhirë e mërkurë.

Disa nga të dorëzuarit, sipas familjarëve, ishin në shtëpitë e tyre në Gjirokastër, Fier, Vlorë e Tiranë, ndërsa një prej tyre ndodhej në burg.

Gjithsesi prokuroria pret të dhënat e kompanive celulare për të provuar vendndodhjen e tyre dhe ekzaminimin shkencor për mbetjet e barutit në duar apo në veshje.

Policia njofton se operacioni vijon që prej ditës së mërkurë dhe nuk është ndërprerë asnjë çast. Operacioni do të vijojë deri në kapjen e personit të fundit që goditi me armë policinë.

Hetimi për ata që qëlluan mbi forcat RENEA 

Gjatë ditës së djeshme forcat speciale RENEA dhe FNSH kanë rinisur kontrollet në fshatin Lazarat dhe në banesat e personave të shpallur në kërkim. Hetuesit e Krimeve të Rënda, në bashkëpunim me Policinë e Shtetit, kanë nisur rindërtimin e skemës së kurthit ndaj policisë.

Në orët e para të mëngjesit të djeshëm hetuesit identifikuan pika të sakta nga ku është qëlluar mbi efektivët e RENEA-s gjatë ditës së mërkurë në Lazarat, ku nga një plumb me snajper gjeti vdekjen Ibrahim Basha dhe mbetën të plagosur 2 kolegë të tij, Jetmir Isai dhe Perlat Hamitaj.

Hetuesit dolën në përfundimin se vrasësit kanë qëlluar nëpërmjet një vrime të hapur në një mur rrethues.

Policia dyshon se pozicioni për snajper është parapërgatitur dhe sulmi ndaj patrullave të policisë ka qenë një kurth i mirëmenduar.

Ibrahim Basha, bashkë me dy kolegët e tij, kishte mbërritur në vendngjarje me një autokolonë të RENEA-s: dy mjetet e para ishin të blinduara, i treti ku udhëtonte ai bashkë me Jetmir Isaj dhe Perlat Hamitaj, ishte një furgon policie ngjyre blu, tip “Volksëagen” pa mbrojtje anti-plumb.

Sipas burimeve pranë Prokurorisë së Krimeve të Rënda, dy personat kryesorë të grupit prej 21 personash që hapën zjarr me policinë dhe akuzohen si autorë të vrasjes me dashje të specialit të RENEA-s, Ibrahim Basha, janë vëllezërit Albion dhe Alban Aliko, përkatësisht 20 dhe 18 vjeç.

Albion dhe Alban Aliko
Albion dhe Alban Aliko

Grupi hetimor sqaron se, veç murit rrethues që dyshohet se është përdorur nga të dyshuarit si një front për të qëlluar mbi policinë, janë identifikuar dhe 10 vende të tjera në të cilat janë gjetur gëzhoja armësh dhe municione.

Sipas hetuesve, këto vatra zjarri tregojnë pikërisht itinerarin që vrasësit kanë ndjekur bashkë me bashkëpunëtorët e tyre për t’u larguar nga vendi i vrasjes, duke vazhduar zjarrin ndaj policisë.

Albion Aliko
Albion Aliko

Pjesë e ekzaminimit është bërë dhe fugoni i policisë, në të cilin udhëtonin efektivët e RENEA-s që u qëlluan. Provat materiale të sekuestruara nga hetuesit në këto vendngjarje janë 100 gëzhoja automatiku kallashnikov, një granatë dore, si dhe një armë e ftohtë thikë.

Gjithashtu është sekuestruar edhe kamioni që të dyshuarit kishin përdorur për të rrëzuar një mur rrethues, për të pasur një pamje më të mirë të rrugës ku do të kalonin makinat e policisë. Ky kamion ishte vendosur në hyrje të Lazaratit për të bllokuar rrugën nga ana e përroit. (Shekulli)