Sociale – Lajmi.net

Aktuale

Spitali që korruptoi dy shtete

Pak metra larg Qendrës Klinike Universitare të Kosovës shumë shpejt do të fillojë punën Spitali Amerikan, ndonëse ligji e ndalon këtë afërsi fizike në mes institucioneve private shëndetësore dhe atyre publike, shkruan sot Koha Ditore....

20 September, 2014 Lexo më shumë

12 vjeç, të droguar

Përdorimi i substancave narkotike në Kosovë po merr përmasa shqetësuese. ...

15 September, 2014 Lexo më shumë

Banesat e gjelbra në Dardani pa ashensor dhe ndriçim

Ndërtesat e banimit kolektiv, banesat e gjelbra në Dardani ofrojnë kushte minimale për banim. Aty në shumicën e rasteve nuk punojnë fare ashensorët, e për më tepër mungon edhe ndriçimi i korridoreve dhe shkallëve. ...

14 September, 2014 Lexo më shumë

Çudira shqiptare: Ministri Veliaj faturoi dasmën e vet si aktivitet kulturor

Ceremonia e martesës së ministrit të Mirëqenies Sociale dhe Rinisë, Erion Veliaj, organizuar në kalanë e Gjirokastrës, është cilësuar prej tij si aktivitet kulturor....

12 September, 2014 Lexo më shumë

ZRRE: Çmimi i rrymës do të rritet

Zyra e Rregullatorit të Energjisë Elektrike (ZRRE), ka njoftuar se vendimi për shtrenjtim të energjisë elektrike prej 5.18 për qind nuk do të ndryshojë. Bordi ZRRE-së e quan të domosdoshme rritjen e çmimit të energjisë për 5.18 për qind....

11 September, 2014 Lexo më shumë

Kosovo, një vendbanim në Keni, përplot ngjashmëri me Kosovën tonë

Një udhëtim fotografik dhe narrativ në Kosovo, një nga 13 fshatrat e regjionit Mathare të kryeqytetit të Kenisë, Najrobi. Edhe pse veç një fshat me 6 mijë banorë, “historia”e Kosovos në Kenia është pak a shumë e ngjashme me Kosovën, shtetin me afro 2 milionë banorë....

8 September, 2014 Lexo më shumë

Ultimatum ZRRE-së: Anulo shtrenjtimin, ose pasojnë protestat dhe bojkoti

Koalicioni i përbërë nga organizatat e shoqërisë civile, sindikatat dhe konsumatorët i ka dhënë shtatë ditë kohë ZRRE-së që të anulojë vendimin e jashtëzakonshëm për rritjen e çmimit të energjisë elektrike prej 5.18%, në të kundërtën do të pasojnë protestat dhe thirrja për bojkot të pagesës së faturave....

7 September, 2014 Lexo më shumë

Serbja 83 vjeçare kthehet të vdes në Kosovë, aty ku e varrosi djalin (Video)

Viziton pothuajse çdo ditë varrezat ku prehen familjarët e saj. Madje që të ishte më pranë tyre, Vukosava Gajic e vetme u kthye nga Kurshumlia, në fshatin Lebanë afër Prishtinës, aty ku edhe jetonte më parë. ...

6 September, 2014 Lexo më shumë

Barnat e “bunkerëve” i ofrohen pacientëve kosovarë

Aktiviteti i një kompanie për shitjen e produkteve farmaceutike dyshohet se përbënte kërcënim për shëndetin e qytetarëve....

6 September, 2014 Lexo më shumë

Hyn në kredi për ta shëruar vajzën

Ish-luftëtari i UÇK-së, është duke paguar çmime enorme për barëra për trajtimin e vajzës së tij nga sëmundja e Leukemisë. ...

6 September, 2014 Lexo më shumë
 

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO