Politikë – Lajmi.net

Aktuale

Radhën e ka Universiteti paralel në Mitrovicë

Universiteti paralel i Prishtinës në Mitrovicën e Veriut vazhdon të funksionojë pa i dhënë përgjegjësi institucioneve të Kosovës. Ministri Ramë Buja thotë MASHT së shpejti do ta detyrojë atë që t’u nënshtrohet kritereve të licencimit dhe akreditimit....

6 January, 2014 Lexo më shumë

Faqe e re për shqiptarët

Kryeministri shqiptar, Edi Rama e quan mbledhjen e dy qeverive shqiptare si hapje e një faqe të re të bashkëpunimit. Ai thotë se në këtë mbledhje do bien dakord për të krijuar një fond të posaçëm për shqiptarët në Luginën e Preshevës....

6 January, 2014 Lexo më shumë

Nuk na duhet Komisioni i Venedikut

Haki Demolli thotë se nuk është e nevojshme që të ftohet Komisioni i Venedikut. Sipas tij, Kryeministri Thaçi po e shfrytëzon këtë në mënyrë që ta zvarrisë reformën zgjedhore. Ai fajëson Thaçin për pengim të reformës....

6 January, 2014 Lexo më shumë

Vulin “then udhën”, shkon në Graçanicë

Aleksandar Vulin do të marrë pjesë në ceremoninë e ndezjes së dushkut në Graçanicë. Ai ka ndryshuar planet pasi që i është refuzuar vizita në Gjakovën. Refuzimi është bërë qysh më 3 janar....

6 January, 2014 Lexo më shumë

Dialogu s’ka degraduar, AAK po ngutet

Bekim Çollaku nuk sheh arsye për largimin e AAK’së nga dialogu Kosovë-Serbi. Thotë se procesi ka qenë pozitiv dhe se marrëveshja e arritur nuk është neutrale ndaj statusit. Por, pohon se zgjedhjet eventuale në Serbi mund ta ngadalësojnë procesin....

6 January, 2014 Lexo më shumë

Vulinit i ndalohet vizita në Gjakovë

Ministri Bajram Rexhepi konfirmoi për lajmi.net ndalesën për ministrin serb Vulin. Kjo masë erdhi pas reagimit të gjakovarëve kundër kësaj vizite. Protestës i qe bashkuar edhe vetë Kryetarja e Gjakovës, Mimoza Kusari- Lila....

6 January, 2014 Lexo më shumë

Bashkimi Qeveritar më 11 janar

Në agjendë të këtij takimi do të jetë marrja e disa vendimeve, të cilat ai i ka vlerësuar të rëndësishme, që kanë të bëjnë me thellimin e bashkëpunimit Prishtinë-Tiranë, si dhe vendosja e modaliteteve për themelimin e një fondi për Luginën e Preshevës...

6 January, 2014 Lexo më shumë

Vizita e Vulinit “provokim shpirtëror”

Nysrete Kumnova thotë se gjakovarët do ta pengojnë me çdo kusht vizitën e Ministrit serb, Aleksandar Vulin. Paralajmëron se do të shtrihen edhe në asfalt për ta ndalur atë të hyjë në Gjakovë. ...

6 January, 2014 Lexo më shumë

Vulin, mos u nis për Gjakovë

Mimoza Kusari i është përgjigjur paralajmërimit të vizitës së Aleksandar Vulin në Gjakovë. Në një letër, ku numëron krimet e luftës, ajo i thotë të mos niset për Gjakovë, sepse nuk është as koha e as vendi për të. Jo pa kërkuar falje zyrtare nga shteti i tij....

6 January, 2014 Lexo më shumë

Projekti i Madh

Ministri Fadil Ismaili thotë se projekti më i madh për vitin 2014 në fushën e energjetikës do të jetë ndërtimi i Termocentralit “Kosova e Re”. Kah mesi i këtij viti pritet të arrijnë oferta nga tre konsorciumet e parakualifikuara....

5 January, 2014 Lexo më shumë
 

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO