Politikë – Lajmi.net

Aktuale

‘Gjykata Speciale do të vinte në vend dinjitetin e UÇK-së’

Teuta Sahatçia, deputete e Kuvendit të Kosovës dhe nënkryetare e LDK-së, ka deklaruar se Gjykata Speciale, e cila pritet të krijohet së shpejti, do të trajtonte pretendimet për krime lufte të anëtarëve të ish Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. ...

10 April, 2014 Lexo më shumë

Mungojnë votat për krijimin Gjykatës Speciale

Grupet parlamentare në Kuvendin e Kosovës akoma nuk kanë një qëndrim të qartë nëse do të votonin pro krijimit të një Tribunali të veçantë e cila do të gjykonte krimet e pretenduara të UÇK-së, gjatë luftës së fundit në Kosovë....

10 April, 2014 Lexo më shumë

Bashkurti: Nuk ka arsye për tu trembur nga Tribunali

Diplomati shqiptar, Lisen Bashkurti thotë se Kosova nuk duhet të trembet nga Tribunali. Ai mendon se nuk ka nevojë për panik, pasi që UÇK-ja ka bërë një luftë të hapur dhe ka lënë vlera....

10 April, 2014 Lexo më shumë

Thaçi: Parlamenti duhet ta votojë Gjykatën Speciale

Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi thotë se Parlamenti i vendit duhet të vendos për themelimin e një Gjykate Speciale për të gjykuar krimet në luftën e Kosovës....

10 April, 2014 Lexo më shumë

Ende nuk dihet se ku do të jetë selia e Tribunalit

Zëvendëskryeministri Hajredin Kuçi thotë se kjo çështje tanimë ka kaluar në nivelin e debateve në mes të liderëve të partive politike, udhëheqësve të institucioneve qendrore me Bashkimin Europian dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës....

9 April, 2014 Lexo më shumë

Cliff kërkon të merren seriozisht pohimet e Dick Marty-t

Sipas ambasadorit britanik, Ian Cliff, pohimet e Dick Marty duhet të merren seriozisht dhe thellësisht. Nëse i themi jo krijimit të Tribunalit reputacioni i Kosovës do të dëmtohej më shumë dhe do të thoshte se Kosova refuzon standardet evropiane, ka thënë ai....

9 April, 2014 Lexo më shumë

Bicaj: Qeveria Bukoshi ka financuar UÇK-në

Ministri i Mbrojtjes në qeverisë Bukoshi ka prezantuar marrëveshjen e vulosur më 2 nëntor të ‘98-ës, për krijimin e Shtabit të Përgjithshëm të UÇK-së. Halil Bicaj tregon pse kjo marrëveshje s’u jetësua kurrë, por thotë se e kishte financuar UÇK-ja....

9 April, 2014 Lexo më shumë

Refuzimi i Tribunalit do t’i prekte marrëdhëniet Kosovë-BE

Themelimi i Gjykatës speciale që do të merret me krimet e supozuara të ushtarëve të UÇK-së, është i pashmangshëm. Samuel Zbogar ka thënë se të dënuarit eventualë nga kjo gjykatë, dënimin do ta vuajnë jashtë vendit....

9 April, 2014 Lexo më shumë

Tribunali për UÇK-në mund ta përfshijë edhe Shqipërinë

Deputeti i VV-së, Glauk Konjufca, thotë se Tribunali për UÇK-në, mund ta përfshijë edhe Shqipërinë. Sipas tij, për këtë do të ndikojë edhe “Shtëpia e Verdhë” që ndodhet në pjesën veriore të Shqipërisë....

9 April, 2014 Lexo më shumë

Prishtina me parkingje si në Zagreb

Nënkryetari i Komunës së Prishtinës, Dardan Sejdiu dhe Drejtori i Administratës Muhedin Nushi zhvilluan një vizitë punë në Zagreb, ku u pritën nga Kryetari Milan Bandic dhe ekipi i tij....

9 April, 2014 Lexo më shumë
 

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO