Politikë – Lajmi.net

Aktuale

Presidentja ka të drejtë t’i shpallë zgjedhjet dhe këtë duhet ta bëjë urgjent

Kriza politike në vend nuk mund të tejkalohet në asnjë formë për shkak të barrikadimit të dy blloqeve politike, Blloku VLAN, në njërën anë, dhe PDK, në anën tjetër....

28 October, 2014 Lexo më shumë

Zgjedhjet e reja kërcënojnë me krizë politike dhe buxhetore

Njohës të çështjeve politike dhe ekonomike mendojnë se shkuarja në zgjedhje të jashtëzakonshme do ta kërcënojë vendin me kriza të reja politike dhe buxhetore. ...

28 October, 2014 Lexo më shumë

Rexhepi: PDK e gatshme për kompromis

Nënkryetari i PDK-së, Bajram Rexhepi ka thënë se partia e tij është e gatshme të bëjë kompromis me ndonjë parti të Bllokut për postin e Kryeparlamentarit vetëm që të dilet nga kjo situatë e bllokadës politike, por jo edhe për atë të Kryeministrit....

28 October, 2014 Lexo më shumë

Thaçi kërkon marrëveshje ndërpartiake

Kryetari i PDK-së, Hashim Thaçi thotë se të gjithë liderët politikë të interesuar për ndërtimin e institucioneve të reja, të dala nga zgjedhjet e 8 qershorit, duhet të komunikojnë, të bashkëpunojnë dhe të ndërtojnë një marrëveshje institucionale të qëndrueshme e stabile....

28 October, 2014 Lexo më shumë

Demaçi: Si PDK, si Blloku duhet t’i bëjnë disa sakrifica

Veprimtari Adem Demaçi vlerëson se me zgjedhjet eventuale të jashtëzakonshme, që do të shënonin mbajtjen e tyre dy herë brenda një periudhe të shkurtër, askush nuk do të fitonte, ndërsa ato do të merrnin edhe më shumë kohë për krijimin e institucioneve të reja....

28 October, 2014 Lexo më shumë

Kuçi s’flet për akuzat e përfshirjes në dosjen e EULEX-it

Prokurorja e EULEX-it,  Maria Bamieh, tashmë e suspenduar nga puna, ka paralajmëruar nxjerrje të informacioneve të EULEX-it që do ta tronditin Bashkimin Evropian....

28 October, 2014 Lexo më shumë

Vllahiu: Qëndrueshmëria e shtetit po lëkundet

Mos krijimi i institucioneve të vendit, përveç krizës politike, po e dërgon vendin drejt krizës buxhetore dhe financiare, ka thënë Arbër Vllahiu këshilltar i presidentes Jahjaga....

28 October, 2014 Lexo më shumë

Ndërrimi i kursit politik – Sondazhet e nxjerrin keq Vetëvendosjen

Lëvizjes Vetëvendosje duket se i ka kushtuar shumë afrimi me LDK-në, AAK-në e Nisma-n. Kjo parti së fundi ka realizuar një sondazh për nevojat e brendshme. Rezultatet e këtij sondazhi thuhet se e kanë nxjerrë shumë keq këtë subjekt. ...

28 October, 2014 Lexo më shumë

Haradinaj: Ka ardhur koha që Thaçi të jap diçka në interes të Kosovës

Kreu i AAK-së Ramush Haradinaj ka thënë se ka ardhur koha që kryetari i PDK-së, Hashim Thaçi, të jep diçka prej vetes së tij në interes të Kosovës....

28 October, 2014 Lexo më shumë

Isa Mustafa nuk beson që zgjedhjet mund ta zgjidhin krizën

Kreu i LDK-së, Isa Mustafa, nuk beson se shkuarja në zgjedhje mund ta përkeqësojë edhe më shumë krizën politike. Ai ka thënë se duhet që shumica parlamentare t’i formojë institucionet....

28 October, 2014 Lexo më shumë
 

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO