Ekonomi – Page 3 – Lajmi.net

Aktuale

Rritet deficiti tregtar, bie krejt importi me Serbinë

Të dhënat nga Tregtia e Jashtme të Mallrave në Kosovë tregojnë për një deficit tregtar më të larët për (14.1 për qind) në muajin shkurt 2019, në raport me periudhën e njëjtët të vitit 2018....

22 March, 2019 Lexo më shumë

BQK-ja dhe BERZH-i diskutuan lidhur me zhvillimin e tregut të kapitalit

Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, Fehmi Mehmeti, ka takuar sot përfaqësuesit e Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZH)....

22 March, 2019 Lexo më shumë

Sigurohet mbështetje e Bankës Botërore në projektet e ujitjes

Banka Botërore do të vazhdojë të mbështesë bujqësinë në Kosovë në avancimin e sistemit të ujitjes së tokave bujqësore. ...

21 March, 2019 Lexo më shumë

Guvernatori Mehmeti dakordohet me Bankën Botërore për realizimin e projekteve për të rritur qasjen në financa

Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, Fehmi Mehmeti i ka takuar sot zyrtarët e lartë të Bankës të Bankës Botërore, të cilët po qëndrojnë për vizitë në Kosovë me qëllim të dakordimit të projekteve konkrete, të cilat do të ndihmojnë rritjen e qasjes së sektorit privat në financa. ...

21 March, 2019 Lexo më shumë

BB: Shkalla e papunësisë në Kosovë është 29 për qind

Në raportin “Trendet e Tregut të Punës në Ballkanin Perëndimor 2019” të Bankës Botërore dhe Institutit të Vjenës për Studime Ekonomike Ndërkombëtare, thuhet se papunësia në Ballkanin Perëndimor ka shënuar ulje, duke rënë në 15.3 për qind nga 16.2 për qind sa ishte vitin paraprak....

19 March, 2019 Lexo më shumë

OAK i bënë thirrjen e fundit Qeverisë për shfuqizimin e Udhëzimeve Administrative

Shfuqizimi i Udhëzimeve Administrative të cilat janë në konflikt me ligjin për Miniera dhe Minerale dhe efektet e Taksës 100%, ishin arsyet e konferncës së organizuar nga Oda e Afarizmit të Kosovës me bizneset....

19 March, 2019 Lexo më shumë

Guvernatori thotë se Kosova ka stabilitet financiar të sigurt

Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, Fehmi Mehmeti tha se të gjitha parametrat tregojnë se Kosova ka stabilitet të mirë financiar....

19 March, 2019 Lexo më shumë

Telekomi i Kosovës: Deklaratat e ministrit Valdrin Lluka, po e dëmtojnë afarizmin e kompanisë

Pas shqyrtimit të mometumit, në të cilin është targetuar Telekomi i Kosovës, ka reaguar Bordi i Drejtorëve të Telekomit....

19 March, 2019 Lexo më shumë

OAK dhe Shefja e Zyrës së BE-së, diskutojnë rreth vështirësive në gjetjen e partnerëve potencial në biznes

Tregtia e lirë me vendet anëtare të Bashkimit Evropian, e mundësuar përmes Marrëveshjes së Stabilim-Asociimit, ka rezultuar në një klimë më të favorshme të të bërit biznes në përgjithësi dhe ka ekspozuar Kosovën në një treg të madh. Kështu thanë anëtarët e Odës Ekonomike Amerikane në Kosovë gjatë takimit me Nataliya Apostolova, Shefja e Zyrës së BE-së në Kosovë dhe Përfaqësuesja Speciale e BE-së. Anëtarët e Odës Amerikane poashtu diskutuan rreth vështirësive në gjetjen e partnerëve potencial në biznes, përmirësimin e shkathtësive në punë, dhe zhvillimin e ideve inovative të biznesit....

19 March, 2019 Lexo më shumë

Komuna e Prizrenit nënshkruan marrëveshje në vlerë prej 400 mijë eurove me MIT-në

Komuna e Prizrenit ka nënshkruar marrëveshje në vlerë prej 400 mijë eurove me Ministrinë e Infrastrukturës dhe Transportit....

19 March, 2019 Lexo më shumë
 

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO