Ekonomi – Page 2 – Lajmi.net

Aktuale

BB: Shkalla e papunësisë në Kosovë është 29 për qind

Në raportin “Trendet e Tregut të Punës në Ballkanin Perëndimor 2019” të Bankës Botërore dhe Institutit të Vjenës për Studime Ekonomike Ndërkombëtare, thuhet se papunësia në Ballkanin Perëndimor ka shënuar ulje, duke rënë në 15.3 për qind nga 16.2 për qind sa ishte vitin paraprak....

19 March, 2019 Lexo më shumë

OAK i bënë thirrjen e fundit Qeverisë për shfuqizimin e Udhëzimeve Administrative

Shfuqizimi i Udhëzimeve Administrative të cilat janë në konflikt me ligjin për Miniera dhe Minerale dhe efektet e Taksës 100%, ishin arsyet e konferncës së organizuar nga Oda e Afarizmit të Kosovës me bizneset....

19 March, 2019 Lexo më shumë

Guvernatori thotë se Kosova ka stabilitet financiar të sigurt

Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, Fehmi Mehmeti tha se të gjitha parametrat tregojnë se Kosova ka stabilitet të mirë financiar....

19 March, 2019 Lexo më shumë

Telekomi i Kosovës: Deklaratat e ministrit Valdrin Lluka, po e dëmtojnë afarizmin e kompanisë

Pas shqyrtimit të mometumit, në të cilin është targetuar Telekomi i Kosovës, ka reaguar Bordi i Drejtorëve të Telekomit....

19 March, 2019 Lexo më shumë

OAK dhe Shefja e Zyrës së BE-së, diskutojnë rreth vështirësive në gjetjen e partnerëve potencial në biznes

Tregtia e lirë me vendet anëtare të Bashkimit Evropian, e mundësuar përmes Marrëveshjes së Stabilim-Asociimit, ka rezultuar në një klimë më të favorshme të të bërit biznes në përgjithësi dhe ka ekspozuar Kosovën në një treg të madh. Kështu thanë anëtarët e Odës Ekonomike Amerikane në Kosovë gjatë takimit me Nataliya Apostolova, Shefja e Zyrës së BE-së në Kosovë dhe Përfaqësuesja Speciale e BE-së. Anëtarët e Odës Amerikane poashtu diskutuan rreth vështirësive në gjetjen e partnerëve potencial në biznes, përmirësimin e shkathtësive në punë, dhe zhvillimin e ideve inovative të biznesit....

19 March, 2019 Lexo më shumë

Komuna e Prizrenit nënshkruan marrëveshje në vlerë prej 400 mijë eurove me MIT-në

Komuna e Prizrenit ka nënshkruar marrëveshje në vlerë prej 400 mijë eurove me Ministrinë e Infrastrukturës dhe Transportit....

19 March, 2019 Lexo më shumë

Një pjesë e “Trepçës” mund të privatizohet

Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Valdrin Lluka, tha se gjatë vizitës që i ka pasur nëpër vende të ndryshme të botës“Trepça’, njihet si ndërmarrje e madhe....

19 March, 2019 Lexo më shumë

Mosanëtarësimi në ENTOS, Kosova humb rreth 300 milionë euro

Mosanëtarësimi në Rrjetin Energjetik Evropian i ka shkaktuar Kosovës humbje rreth 300 milionë euro, që nga paslufta, mjete që i ka përfituar Serbia. E, kësi soji Serbia për çdo vit fiton nga 17 milionë euro....

16 March, 2019 Lexo më shumë

Zvicra do të vazhdoj të mbështesë BQK-në

Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, Fehmi Mehmeti ka pritur në takim, Ambasadorin e Zvicrës në Kosovë, Jean-Hubert Lebet....

15 March, 2019 Lexo më shumë

Hoxha: Pavarësia ekonomike e grave është thelbësore për mirëqenien e tyre

Ministrja e Integrimit Evropian, Dhurata Hoxha, ka takuar gratë e Qendrës për Promovimin e të Drejtave të Grave në Drenas, ku u prit nga Drejtoresha, Kadire Tahiraj me bashkëpunëtore, dhe me këtë rast, vlerësoi punën e madhe që bëjnë gratë aty....

15 March, 2019 Lexo më shumë
 

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO