Ekonomi – Lajmi.net

Aktuale

Norma e lartë e interesit, po i paralizon bizneset

Normat e larta të interesit të kredive në bankat e Kosovës, po krijojnë një mjedis të pafavorshëm për zhvillimin e bizneseve. Ata detyrohen të paguajnë këste të larta të kredive, dhe si rrjedhojë, kufizohen në zhvillimin e aktiviteteve të reja biznesore....

6 December, 2014 Lexo më shumë

Zbritje, 30%, 50%, 70%, apo mashtrim

Në prag të festave nga bizneset praktikohen njoftimet për zbritje çmimesh nga 10% deri në 70% të produkteve nga më të ndryshmet....

5 December, 2014 Lexo më shumë

Relaks para seancës në OKB, Thaçi reklamon mjaltin e Kosovës

Kryeministri në detyrë, Hashim Thaçi, pak orë para mbledhjes së Këshillit të Sigurimit të OKB-së tregon për përkrahjen e bletarisë në Kosovë, duke cekur se në vendin tonë janë 6,000 bletarë, të cilët posedojnë 75,000 koshere bletësh....

4 December, 2014 Lexo më shumë

KEDS ofron largim nga puna me pagesë!

Kompania turke e distribucionit të energjisë elektrike, KEDS, iu ka ofruar një pjese të punëtorëve një marrëveshje interesante për ta shkëputur kontratën. ...

4 December, 2014 Lexo më shumë

Valuta ruse, nivel rekord i rënies

Rubla, valuta zyrtare e Rusisë, ka rënë përsëri të mrkurën, duke shënuar rekord të ri të ulët kundrejt dollarit dhe euros....

3 December, 2014 Lexo më shumë

Beqaj akuzon komunat për keqmenaxhim të buxhetit

Ministri i Financave Besim Beqaj është shprehur i pakënaqur me menaxhimin e të hyrave vetanake nga niveli komunal. Ai ka thënë se transferimi i të hyrave nga viti në vit, paraqet keqmenaxhim të parasë së qytetarëve....

3 December, 2014 Lexo më shumë

Indeksi i Korrupsionit: Kosova mbetet shteti me korrupsionin më të lartë në rajon

Organizata Transparency International ka publikuar sot Indeksin e perceptimit të Korrupsionit për vitin 2014. Kosova ka shënuar një përmirësim të lehtë, ka marrë 33 pikë dhe nga vendi i 111-të është ngritur në vendin 110-të. ...

3 December, 2014 Lexo më shumë

MTI-ja themeloi OJQ-në, i dha 20 mijë euro subvencion për qira dhe shërbime tjera

Në Ministrinë e Tregtisë dhe Industrisë (MTI) janë dhënë dhjetra mijëra euro donacione OJQ-së “Jakova Invation Center”, e cila udhëhiqej nga dy zyrtarë të lartë qeveritarë, përkatësisht nga Valdrin Lluka, kryeshef i Agjencisë për Promovim dhe Investimeve dhe Eljana Naka, sekretare e përhershme në këtë Ministri....

3 December, 2014 Lexo më shumë

KEK-u përfiton gjashtë milionë euro

Qymyri i Kosovës shumë shpejt do të eksportohet në disa nga shtetet e rajonit, kjo sepse kompania “Ex-fis” është shpallur fituese e ankandit të organizuar nga KEK-u për shitjen e qymyrit....

3 December, 2014 Lexo më shumë

200 mijë vende pune, as me shkop magjik

Dy partitë më të mëdha, Partia Demokratike dhe Lidhja Demokratike, që kanë lidhur koalicion për ta udhëhequr qeverinë e ardhshme duhet ta kenë një shkop magjik për ta realizuar premtimin për vende pune. ...

2 December, 2014 Lexo më shumë
 

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO