Ekonomi – Lajmi.net

Aktuale

Kosova “pushton” ekonomikisht Serbinë

Taksa e vendosur ndaj produkteve të Serbisë dhe të Bosnjë e Hercegovinës në fund të vitit që lamë pas për herë të parë gati pas dy dekadash ka ndryshuar krejtësisht bilancin tregtar mes Kosovës dhe Serbisë. ...

16 April, 2019 Lexo më shumë

Delegacioni i BQK-së përfundon pjesëmarrjen në takimet pranverore të FMN-së dhe BB-së

Delegacioni i BQK-së i udhëhequr nga Guvernatori i BQK-së Fehmi Mehmeti, ka përfunduar pjesëmarrjen në takimet pranverore të Fondit Monetar Ndërkombëtar dhe të Bankës Botërore, të cilat u zhvilluan në Uashington të SHBA-ve nga data 9-13 prill 2019....

14 April, 2019 Lexo më shumë

Hamza në panelin e FMN-së prezanton menaxhimin e investimeve publike

Ministri i Financave, Bedri Hamza, po qëndron për vizitë zyrtare në Amerikë....

14 April, 2019 Lexo më shumë

Kryeministri u premton mbështetje bizneseve në Ferizaj

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, të shtunën është takuar me përfaqësues të bizneseve në komunën e Ferizajt....

13 April, 2019 Lexo më shumë

Lluka në SHBA kërkon përkrahje për fakultetin e elektros

Në vazhdën e vizitës në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ministri Lluka ndër të tjerash ka zhvilluar takime të rëndësishme për rimekëmbjen e fakultetit të inxhinierisë elektrike në Universitetin e Prishtinës e cila rrezikon të mbyllet....

12 April, 2019 Lexo më shumë

AKP-ja shpërndan mbi 1.2 milion euro për punëtorët e 12 ndërmarrjeve shoqërore

Agjencia Kosovare e Privatizimit (AKP-ja) ka bërë shpërndarjen e fondeve të njëzet për qindëshit (20%) nga çmimi i shitjes të dedikuara për punëtorët e 12 ndërmarrjeve shoqërore (NSh)....

12 April, 2019 Lexo më shumë

Ministrja Zivic e gatshme për të vazhduar bashkëpunimin në bujqësi me USAID-in

Ministrja e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Dijana Zivic, ka pritur sot në një takim përfaqësuesit e projektit të USAID-it për bujqësi “AGRO”, më të cilët ka biseduar për vazhdimin e bashkëpunimit në sektorin e bujqësisë, në kuadër të këtij projekti....

12 April, 2019 Lexo më shumë

Hamza pritet në takim në Thesarin e Departamentit të Shtetit të SHBA-ve, flet për reformat fiskale

Ministri i Financave Bedri Hamza gjatë vizitës së tij zyrtare në Shtetet e Bashkuara të Amerikës është pritur në Thesarin Amerikan të Departamentit të Shtetit nga zyrtari i lartë i këtij Institucioni Larry McDonald, ku diskutuan për kontributin që ka dhënë Thesari i Shtetit dhe bashkëpunimin e shkëlqyer ndërmjet dy institucioneve....

12 April, 2019 Lexo më shumë

Kosova i bën ofertë gjigantit Volkswagen /Dokument

Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Endrit Shala i ka bërë një ofertë gjigantit Volkswagen....

12 April, 2019 Lexo më shumë

Mbi 40 milionë euro borxh ndaj Ujësjellësit “Prishtina”

Mbi dyzet milionë euro është borxhi i institucioneve publike, bizneseve dhe amvisërive ndaj Ujësjellësit Rajonal “Prishtina”. Zyrtarë të kësaj kompanie bëjnë të ditur se kryeqyteti me zonat përreth prin me borxhin më të madh për ujin e shpenzuar. Zëdhënësja e Ujësjellësit, Arieta Mjeku, tha për Radio Kosovën se mbledhja e borxheve përmes përmbaruesve privatë, është treguar mjaft e suksesshme....

11 April, 2019 Lexo më shumë
 

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO