Lajme – Lajmi.net

Aktuale

Mladic nuk dëshmon për Karadzic

Ratko Mladic ka refuzuar që të dëshmojë në mbrojtje të Radovan Karadzic. Për dy arsye: e para se kjo gjë do të mund të ndikonte keq në gjykimin e tij. E dyta: Mladic mendon se Tribunali i Hagës nuk është gjykatë e drejtësisë por është institucion satanik....

28 January, 2014 Lexo më shumë

Përmendoret më të shëmtuara në botë

Monumentet që prej ideatorëve dhe krijuesve të tyre janë konsideruar si gjeniale, kanë dalë të jenë monumente të shëmtuara. Anipse këto monumente u janë dedikuar ngjarjeve të rëndësishme historike, pamja e tyre ka hedhur poshtë çdo vlerë....

28 January, 2014 Lexo më shumë

Nuk bën të bllokohet hyrja e Rektoratit

Zëvendës Ministri i Arsimit, Nehat Mustafa, thotë se çdo kush ka të drejtë të protestojë por jo t`i pengojë të tjerët që ata të veprojnë. Sipas tij, rektorati i cili përfaqëson 65 mijë studentë nuk mund të mbahet i mbyllur....

28 January, 2014 Lexo më shumë

Inspektorati i Policisë nuk e ka monitoruar protestën

Arbër Beka, Zëdhënës i Inspektoratit të Policisë, ka thënë për lajmi.net se ky institucion është në pritje të ndonjë ankese eventuale. Por deri pasditen e së martës, askush nuk është ankuar....

28 January, 2014 Lexo më shumë

Papunësia po e mbyt ekonominë në Kosovë

Kosova ka 36.9% papunësi nga persona që janë aktiv në kërkim të punës. Nga 36 persona që hyjnë për çdo ditë në Kosovë në moshën për të kërkuar punë, 9 prej tyre gjejnë punë menjëherë, 4 vazhdojnë të kërkojnë punë ndërsa 22 të tjerët nuk kërkojnë fare punë....

28 January, 2014 Lexo më shumë

Koordinohen për siguri në shkolla

Ministria e Arsimit ka mbajtur një takim urgjent me përfaqësues të Policisë së Kosovës, Sindikatës së Arsimit dhe Këshillit të Prindërve për harmonizimin e një plani që të ofrohet më shumë siguri në shkolla....

28 January, 2014 Lexo më shumë

Borë në Prishtinë

Bora ka filluar të bjerë me shpejtësi në Prishtinë, por gjysmë orë më pas, intensiteti i saj është zvogëluar. Si e parashikon motin për ditët e ardhshme Instituti Hidro- Meteorologjik i Kosovës?...

28 January, 2014 Lexo më shumë

Pentagoni mirëpret rezultatet në dialogun Kosovë- Serbi

Zëdhënësi i Pentagonit, John Kirby tha sot pas takimit që Hugel zhvilloi në Washington me Ministrin serb të Mbrojtjes, Nebojsa Rodic dialogu Kosovë- Serbi ka prodhuar një momentum pozitiv për rajonin. ...

28 January, 2014 Lexo më shumë

Befasohet pse po protestojnë studentët

Kryetari Lexhendar i Partisë së Fortë, Visar Arifaj nuk e ka ndërmend të heqë dorë nga ideja e tij se në UP bëhet punë e mirë “shkencore”. Këtë e tha edhe sot, pas protestës në të cilën Policia ndërhyri dhe arrestoi 25 studentë....

28 January, 2014 Lexo më shumë

Të lirohet urgjentisht Oliver Ivanovic

Aleksandar Vulin, është shprehur se prokurorët e EULEX’it sa më shpejt që të jetë e mundur duhet të dalin me një aktakuzë në mënyrë që “të dihet cilat janë akuzat dhe në çka duhet të mbrohet” i akuzuari për krime të luftës, Oliver Ivanovic...

28 January, 2014 Lexo më shumë
 

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO