Lajme – Lajmi.net

Aktuale

Qetë në Mitrovicë, por do të shtohet prania e policisë

Situata në Mitrovicë vazhdon të jetë e qetë, një ditë pasi mbi urën e lumit Ibër serbët lokalë brenda pak orësh rikthyen barrikadën që prej tre vjetësh e ndanë Mitrovicën. ...

19 June, 2014 Lexo më shumë

Vuçiq pret qeverinë e re të Kosovës, për të biseduar

Aleksandart Vuçiq thotë se bisedimet me Kosovën, do të nisin pasi që të formohet qeveria e re, pas zgjedhjet të 8 qershorit. Ai pret që të ketë takime edhe me serbët e Kosovës javën e ardhshme, për të diskutuar situatën paszgjedhore. ...

19 June, 2014 Lexo më shumë

Vizioni i kryeministrit për zhvillim ekonomik dhe teknologjik të Kosovës

Më 8 qershor, votuesit në Kosovë dolën në vendvotime. Ishin zgjedhjet e treta të përgjithshme në shtetin e dytë më të ri në botë, dhe Partia Demokratike e Kosovës e Kryeministrit në detyrë shënoi një fitore të ngushtë ndaj rivalit të saj, Lidhjes Demokratike të Kosovës. Bisedimet mbi një koalicion qeverisës janë në vazhdim e sipër, por Thaçi pritet gjerësisht që të shërbejë për një mandate të tretë si kryeministër. ...

19 June, 2014 Lexo më shumë

Holanda jep dritën e gjelbër për Shqipërinë

Holanda nuk është më pengesë në fitimin e statusit të Shqipërisë. Edi Rama thotë se ky shtet, me shumicë votash në parlament, ka votuar pro statusit kandidat për Shqipërinë. ...

19 June, 2014 Lexo më shumë

Meksikë, gjendet një varr masiv

Autoritetet në Meksikë kanë gjetur më shumë se 30 trupa në një varrezë masive në lindje të shtetit Veracruz....

19 June, 2014 Lexo më shumë

Rezultatet, brenda dhjetë ditësh

Brenda dhjetë ditësh do të publikohen rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve parlamentare të 8 qershorit....

19 June, 2014 Lexo më shumë

Obama s\’pyet Kongresin, do të vendosë vet për krizën në Irak

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Barack Obama, ju ka thënë anëtarëve të Kongresit se ai nuk ka nevojë për aprovimin e tyre në rast se vendos për të ndërmarrë ndonjë aksioni në Irak....

19 June, 2014 Lexo më shumë

Serbët mbesin vetëm me vendet e rezervuara

Serbët në Kuvendin e Kosovës do t’i kenë vetëm 10 deputetë, që ia lejon Kushtetuta e Kosovës, përkundër faktit se ‘Lista Serbe’ ka mundësi të kalojë pragun zgjedhor prej pesë për qind....

19 June, 2014 Lexo më shumë

Serbia s’i ka plotësuar kushtet për BE

Johann Wadephul ka vlerësuar se Serbia ende s’i ka plotësuar kushtet në rrugën për në BE dhe se për hapjen e kapitullit të parë është me rëndësi të përfundojë procesi i normalizimit me Kosovën....

19 June, 2014 Lexo më shumë

Rivendosja e barrikadës në Mitrovicë është lojë e turpshme dhe e rrezikshme

Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, në emër të Qeverisë së Republikës së Kosovës, ka shprehur zhgënjimin e tij të thellë lidhur më veprimin e turpshëm të rivendosjes së barrikadës mbi urën e lumit Ibër, dje, gjatë orëve të pasdites....

19 June, 2014 Lexo më shumë
 

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO