Ky është vendi me duhanin më të shtrenjtë në botë – Lajmi.net
Ky është vendi me duhanin më të shtrenjtë në botë
Autori: Lajmi.net Fun 13:33, 2 September 2018
Australia është vendi me duhanin më të shtrenjtë në botë, një cigare kushton një frang.

Tatimi ndaj duhanit vazhdon tw rritet ende dhe sipas një rekomandimi nga Organizata Botërore e Shëndetësisë qëllimi është që njerëzit të heqin dorë nga pirja u duhanit.

Nga kjo e shtunë një pako me 20 cigare në Australi do të rritët për 12.5 për qind do të kushtojë përafërsisht 27 dollarë australianë, që i bie rreth 19 franga zvicerane.

Për shtetin, tatimet më të larta nënkuptojnë më shumë para. Vitin e kaluar, arka shtetërore e Australisë mori rreth 7.8 miliardë euro tatime mbi produktet e duhanit.

Deri në vitin 2020 parashihen të jenë 10.6 miliardë. Përveç kësaj, duhanpirësit në Australi po pengohen edhe me mjete të tjera. Australia ishte vendi i parë në botë që prezantoi pako të cigareve me foto shokuese të sëmundjeve të ndryshme.

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO