Të Infektuar: 106.022

Të Shëruar: 96.668

Të Vdekur: 2.198

Ky është problemi serioz shëndetësor që shfaqet te disa pacientë të shëruar nga COVID-19

10:40 | 20 Tetor 2020

COVID-19 lë pasoja të rënda tek pacientët edhe pas shërimit prej tij, sipas Kolegjit Amerikan të Kardiologjisë.

Dëmtimi afatgjatë i zemrës ka të ngjarë në disa të mbijetuar të Covid-19, njoftoi të hënën një ekip mjekësh, shkruan Cnn, transmeton lajmi.net.

Mjekët zbuluan se Covid-19 dëmton keq mënyrën e mpiksjes së gjakut dhe dëmton mushkëritë dhe aftësinë e tyre për të përpunuar oksigjenin e freskët në gjak, shkruajnë ata në një përmbledhje për Kolegjin Amerikan të Kardiologjisë.

Pacientët të cilëve u është dashur t’i nënshtrohen ventilimit – dhe qetësuesve mjekësor që shoqërohen me të – janë më të rrezikuarit, shkruajti Dr. Sean Pinney i Shkollës së Mjekësisë Icahn në Mount Sinai dhe kolegët e tij.

Mjekët vunë në dukje se rreth një e treta e të mbijetuarve të virusit të sindromës së rëndë të frymëmarrjes të lidhur ngushtë (SARS) në 2003-2004 kishin vazhdimisht funksion jonormal të mushkërive një vit pas sëmundjes, me aftësi më të ulët ushtrimore – dhe Covid-19 duket se dëmton zemrën edhe më shumë, transmeton lajmi.net.

Një studim i dytë vuri në dukje një lloj dëmtimi të zemrës të njohur si dëmtim i miokardit në rreth një të katërtën e pacientëve me koronavirus.

Një studim i tretë në të njëjtën revistë vuri në dukje se pacientët me yndyrë të tepërt trupore, sheqer të pakontrolluar në gjak, presion të lartë të gjakut dhe kolesterol të lartë përballen me rreziqe shumë më të larta të ndërlikimeve nga koronavirusi. Shumë amerikanë kanë të katër problemet. /Lajmi.net/