Ky është futbollisti më i pasur në botë, ka pasuri 45 herë më të madhe se CR7

Gazeta spanjolle ‘Marca’ ka përpiluar një listë me futbollistët më të pasur në botë, dhe në krye të saj është Faiq Bolkiah, kapiteni 22 vjeçar i Kombëtares së Brunie.

Sport

09/06/2020 19:41

Bolkait është pjesë e Leicester që nga viti 2016, por ende nuk ka fituar mundësinë për të luajtur në skuadrën e parë.

Ai u paraqit deri në për skuadrën e dytë në ndeshje miqësore, ndërsa verën e kaluar zgjati kontratën me anglezët edhe për një vit.

Faiq është djali i Jefri Bolkiah, Princit të Brunei, dhe nipi i Sulltanit të Brunei, Hassanal Bolkiah. Sulltani është një njerëzit më të pasur në botë, dhe futbollistit të Leicester ia ka dhuruar 20 miliardë dollarë.

YouTube player

I dyti në listën e futbollistëve më të pasur është sulmuesi i Juventus, Cristiano Ronaldo, pasuria e të cilët vlerësohet 450 milionë dollarë, 50 milionë dollarë më e madhe se e rivalit të tij të madh, Lionel Messi.

Renditja vazhdon me Zlatan Ibrahimovic, që ka një pasuri prej 190 milionë euro, Neymar, 185 milionë, ndërsa Rooney është i gjashti, me 160 milionë dollarë./Lajmi.net/