Kurti vazhdon vizitën në SHBA, takon një hoxhë shqiptar

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, përgjatë vizitës së tij në SHBA, është takuar me një hoxhë të komunitetit shqiptar në Dallas.

Lajme

12/05/2022 21:52

Për takimin ka njoftuar vetë hoxha në llogarinë ‘Xhamia Shqiptare “Dallas Fort Worth”’, duke thënë se nuk di shumë për politikën e tij dhe qëndrimin e tij drejtë fesë islame, shkruan lajmi.net.

“Mbrëmë pata nderin të takohem me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti. Edhe pse sinqerisht nuk di shumë për politikat e tij dhe qëndrimet e tij për çështjet islame, e pashë të ishte një njeri shumë i sjellshëm, me këmbë në tokë, i respektueshëm dhe pasionant”, ka shkruar ai.

Postimi i plotë:

Mbrëmë pata nderin të takohem me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti. Edhe pse sinqerisht nuk di shumë për politikat e tij dhe qëndrimet e tij për çështjet islame, e pashë të ishte një njeri shumë i sjellshëm, me këmbë në tokë, i respektueshëm dhe pasionant. Gjëja që më ra më shumë në sy ishte kur u njoha me të si imam (hoxhë) i qytetit, ai buzëqeshi dhe më pas goditi dorën si dy shokë adoleshentë, më mbajti dorën, më tërhoqi brenda dhe më përqafoi kur u largua. E di se ai ishte i lumtur që pa një hoxhë atje. Më pas më bëri disa pyetje dhe patëm një bisedë të shkurtër. Ai padyshim që më bëri të buzëqeshja. E lus Allahun që ta udhëzojë në çdo gjë të mirë dhe t’i udhëzojë vendimet e tij në vendin e tij amin”.