Kur ‘fair-play’ vjen para rezultatit

Dy ngjarje të pazakonta kanë ndodhur në futbollin italian, në të njëjtin takim, ndërmjet ekipeve amatore Fersina dhe Dro. Një ndeshje mjaft e rëndësishme për të dyja skuadrat, të cilat gjenden në fundin e tabelës dhe po mundohen t’i shmangen rënies në ligën e gjashtë. Por, rivaliteti në mes tyre është lënë anash fundjavën që…

Sport

17/03/2014 10:40

Dy ngjarje të pazakonta kanë ndodhur në futbollin italian, në të njëjtin takim, ndërmjet ekipeve amatore Fersina dhe Dro.

Një ndeshje mjaft e rëndësishme për të dyja skuadrat, të cilat gjenden në fundin e tabelës dhe po mundohen t’i shmangen rënies në ligën e gjashtë.

Por, rivaliteti në mes tyre është lënë anash fundjavën që shkoi, të paktën në bazë të atyre që shihen videon e mëposhtme.

Historia fillon në momentin kur Fersina, që gjendet në pozitën e fundit në tabelë, e pëson një gol ‘aksidental’.

Lojtari i saj mbetet i lënduar dhe topi largohet nga fusha. Vendësit ia kthejnë topin portierit kundërshtar të ekipit Dro, i cili e bën një gafë të pabesueshme, duke iu futur topi ndërmjet këmbëve dhe duke përfunduar në rrjetë.

Por, sportistët dinë të jenë shpesh humanë. Këtë e bëri edhe ekipi i Fersinas, duke ia demonstruar njerëzve se gabimet janë njerëzore.

Ata i hapën rrugë me qëllim kundërshtarit, që të shënonte gol, për ta ‘zhdukur’ golin aksidental. Sa për informatë, ndeshja përfundoi baras, 3:3.