Të Infektuar: 3703

Të Shëruar: 1946

Të Vdekur: 79

Kujdes ku do kaloni pushimet, këto janë 12 vendet më të rrezikshme në botë

13:51 | 20 Maj 2019

Kjo është lista me 12 vendet ku nuk këshillohet të bëni pushimet.

Mbase të gjithë e dinë se nuk duhet të planifikojnë pushime në Korenë e Veriut apo Irak, por ende ka mjaft vendndodhje të dëshirueshme ku udhëtimi mund të jetë i ndërlikuar – ose edhe vdekjeprurës.

Lexoni në listën tonë 12 vendet ku nuk këshillohet të bëni pushimet, transmeton “Tch”.

Madagascar. Krahasuar me vendet e tjera afrikane, shkalla e krimit në Madagaskar është dukshëm më e ulët. Trazirat politike kanë rezultuar me norma më të larta papunësie, që shkakton grabitje dhe rrëmuja. Kjo është veçanërisht e vërtetë në zonat e mbushura me njerëz, si aeroportet dhe tregjet rrugore. Ka gjithashtu një trend në rritje të vjedhjeve të dhunshme të autostradave, duke përfshirë vjedhjen e makinave, për ata që udhëtojnë në RN7, RN27, RN10 dhe RN1B. Për shkak të kësaj, gjithmonë duhet të lëvizni shpejt ose të mos lini makinën tuaj vetëm. Është gjithashtu e rëndësishme të theksohet se në Madagaskar ka pasur një shpërthim të vitit 2017, që vrau 2.700 njerëz.

Kairo, Egjipt. Kajro konsiderohet si qyteti më i rrezikshëm për gratë në botë. Edhe pse lëvizjet politike po lehtësojnë në këtë fushë,dhuna seksuale dhe prirjet kulturore e bëjnë atë jashtëzakonisht problematike, si për vendasit ashtu edhe për vizitorët. Megjithëse shumë organizata të të drejtave të grave po ngulmojnë për siguri në rrugë, kjo gjë merr kohë për t’u zbatuar. Nëse udhëtoni atje gjithsesi, shkoni me një operator turistik të besuar.

Ndërsa shumica e Filipineve janë të sigurta, është më mirë të shmanget pjesa jugore e vendit, veçanërisht zonat e plazhit, kryesisht për shkak të rritjes së numrit të rrëmbimeve. Në një nga ishujt më të mëdhenj Mindanao, kryesisht në zonat Zamboanga dhe Sulu Archipelago, mund të bini në kontakt me ASG, një grup terrorist i ISIS-it i njohur për operacionet e rrembimit.

Guaatemala. Tensionet politike, varfëria e lartë, trafiku i drogës, dhe grabitja e armatosur janë vetëm disa nga arsyet për tu shqetësuar. Krimi i dhunshëm – përfshirë sulmet dhe vrasjet seksuale – janë gjithashtu të zakonshme, falë bandave të shumta në qytete dhe përgjatë kufijve. Nëse vendosni të shkoni, sigurohuni që të investoni në një hotel që jo vetëm ka një portier, por një staf profesional të përkushtuar të sigurisë. Është gjithashtu e mirë shmangia e udhëtimeve gjatë natës.

Rusia. Ndërkohë që jo të gjitha fushat janë të rrezikshme, thashethemet e sulmeve terroriste të planifikuara dhe fakti që oficerët e policisë mund të synojnë qytetarët amerikanë për keqtrajtim ose zhvatje kanë fituar Rusinë në Niveli 3 – rishqyrtojnë planet tuaja. Nëse shkoni, për të qëndruar i sigurt ju duhet të largoheni nga demonstrimet, të mbani veten të përditësuar në lajmet lokale dhe të mbeteni të vëmendshëm në çdo zonë ku udhëtojnë perëndimorët. Nga rruga, ae dini pse nuk duhet të buzëqeshni me të huajt në Rusi?
Yemen. Departamenti i Shtetit i SH.B.A.-së është i qartë në lidhje me udhëtimin në këtë vend: “Asnjë pjesë e Jemenit nuk është e sigurt nga dhuna.” Për shkak se grupet terroriste vazhdimisht komplotojnë dhe ekzekutojnë sulme, vende turistike, autobusë ose trena, qendra tregtare dhe zona të tjera publike kërcënohen bomba dhe konflikte të armatosura. Kjo ka ndodhur me vite të tëra, duke pasur parasysh se Ambasada e SHBA-së e la bazën e saj në shkurt të vitit 2015, që do të thotë se nuk ka mbrojtje amerikane në terren.
India.Pabarazia radikale në pasuri dhe klasë mund të shpjegojë pse rreziku i mashtrimeve dhe vjedhjeve në këtë vend është kaq i lartë.India ka marrë statusin e “ushtrimit të rritjes së kujdesit” kryesisht për shkak të ndotjes së ajrit, tifoideve dhe ushqimit dhe infeksioneve ujore. Ajo gjithashtu strehon virusin e rrallë, por kërcënues për jetën Nipah. Nëse Taj Mahal është një domosdoshmëri për ju, rekomandohet një vizitë me mjekun tuaj para se të shkoni. Mbase do duhet të merrni ilaçe antimalariale dhe të konsideroni sigurimin e udhëtimit.

Hawaii. Duke marrë parasysh këtë destinacion, i cili është një preferencë e shpeshtë për muajin e mjaltit, mund t’iu duket e habitshme se një vend i tillë është i rrezikshëm për tu vizituar. Shpërthimi i një vullkani ka vënë Kilauea në një gjendje të jashtëzakonshme, me gaz toksik, ndarje, rrjedha lave dhe tërmete. Pra mendohuni dy herë përpara se të bëni këtë fluturim.

Acapulco. Ky qytet është në të njëjtën kategori si vendet e Iranit, Sirisë dhe Koresë së Veriut. Pse kaq të rrezikshme? Konsiderohet si kryeqyteti i vrasjeve të vendit, me dhjetra banda që veprojnë hapur.

Izrael. Duke marrë parasysh dhunën dhe trazirat e fundit rreth lëvizjes së ambasadës së SHBA-së në Jerusalem, zona mund të jetë një destinacion i rrezikshëm. Edhe pse ceremonia e hapjes për ambasadën dukej si një kohë festive, 50 milje larg në Gaza, shpërthyen protesta të dhunshme. E konsideruar ndër vendet më të shenjta në botë, shumë njerëz ende udhëtojnë këtu, por Departamenti i Shtetit ju paralajmëron që të jeni të vëmendshëm dhe të përgatitur.

Brazil. Nëse shkoni, është e rëndësishme që gjithmonë të jeni të vetëdijshëm për mjedisin ku do shkoni dhe të jeni të kujdesshëm me sigurinë tuaj. Krimi është i shfrenuar në qytete dhe duhet të jeni veçanërisht të kujdesshëm nëse udhëtoni kudo jashtë zonave turistike kryesore. Shëndeti juaj mund të jetë gjithashtu në rrezik: Nëse shkon drejt plazhit, mos harroni se ndotja e ujit është një shqetësim i lartë.

Borneo. Ky destinacion, ishull në Malajzi ofron plazhe të pacenuar, pyje të pasur, dhe kafshë të egra të mahnitshme deri tek leopardët. Klima politike është ajo çfarë e bën këtë vend të rrezikshëm. Sezoni i zgjedhjeve në fillim të majit shkaktoi kërcënime për rrëmbimin e të huajve; ndërsa pikat në ishull të njohura për zhytjen janë ndër më të rrezikshmet.