Kuaj dhe dhunë/ Pamje nga protesta në Britaninë e Madhe

Për ditë me radhë për vdekjen e George Floyd janë duke u zhvilluar dhe në Britaninë e Madhe.

Bota

07/06/2020 22:11

Protesta në emër të parullës “Black Lives Matter” ka shënuar incidentin e radhës. Të paktën 10 oficerë policie raportohen se janë duke marrë trajtim në spital pas përplasjeve me turmën e revoltuar.

Sipas Daily Mail, mijëra protestues mbipopulluan Sheshin e Parlamentit, pavarësisht thirrjeve të vazhdueshme të Sekretares së Shtetit, Priti Patel, për të qëndruar në shtëpi në situatë pandemie.

Megjithëse protesta u duk paqësorë në nisje, ajo esklaoi me kalimin e orëve.

Më poshtë gjeni kolazhin fotografik të mundësuar nga tabloidi britanik, që tregon kalimin e protestës në dhunë. /Lajmi.net/