Të Infektuar: 58.399

Të Shëruar: 51.081

Të Vdekur: 1.466

‘Kthimi në jetën reale nuk do ndodh deri më 2021-ën’, thotë shkencëtari i lartë

21:35 | 7 Prill 2020

Një shkencëtar dhe ekspert i lartë për gatishmërinë dhe përgjigjen e pandemisë ka lëshuar një paralajmërim të ashpër për publikun amerikan: ‘Jeta normale nuk do të rifillojë deri në vitin 2021.’

Ali Nuri, Presidenti i Federatës së Shkencëtarëve Amerikanë, tha për DailyMail.com se populli amerikan mund të mos kthehet në normalitet ’derisa të vihet në qarkullim një vaksinë kundër koronavirusit, e cila mund të zgjasë një vit, transmeton  lajmi.net.

Dr Nuri, një ekspert për virologjinë, biologjinë e qelizave dhe biologjinë e zhvillimit, paralajmëroi këdo që shpresonte për distancimin social ose masat paraprake të bllokimit që do të binin para verës se virusi mund të rishfaqej në vale të dyta.

“Ne me siguri do të duhet t’i vazhdojmë këto urdhëra të qëndrimit në shtëpi, të paktën deri në fund të majit, ose ndoshta deri në qershor,” tha shkencëtari kryesor.

Më shumë se një milion janë infektuar në të gjithë botën dhe virusi ka vrarë mbi 51.400. /Lajmi.net/