Kryeministrja finlandeze shpreh keqardhje për foton topless në rezidencën zyrtare

Kryeministrja finlandeze Sanna Marin ka kërkuar falje për një foto topless të të ftuarve në rezidencën e saj zyrtare. Fotoja e fundit, e dy influencuesve të njohur, është realizuar brenda rezidencës së kryeministres në korrik dhe është shpërndarë gjerësisht në rrjetet sociale të martën. Marin pranoi se “fotografia nuk është e përshtatshme” dhe kërkoi falje.…

Bota

23/08/2022 18:35

Kryeministrja finlandeze Sanna Marin ka kërkuar falje për një foto topless të të ftuarve në rezidencën e saj zyrtare.

Fotoja e fundit, e dy influencuesve të njohur, është realizuar brenda rezidencës së kryeministres në korrik dhe është shpërndarë gjerësisht në rrjetet sociale të martën.

Marin pranoi se “fotografia nuk është e përshtatshme” dhe kërkoi falje.

Në foto dy gra shihen duke u puthur me njëra-tjetrën duke mbuluar gjoksin e tyre të zhveshur me një shenjë zyrtare që lexon “Finlandë”.

Marin tha se festa në rezidencën e saj zyrtare në Helsinki, Kesaranta, ndodhi pas festivalit muzikor Ruisrock në korrik. Mediat finlandeze raportojnë se fotografia është bërë në tualetet e katit të poshtëm të përdorur nga mysafirët.

“Ne kishim sauna, notuam dhe kalonim kohë së bashku. Kjo lloj fotografie nuk duhej të ishte bërë, por përndryshe, asgjë e jashtëzakonshme nuk ndodhi në mbledhje,” tha ajo.

36-vjeçarja, e cila erdhi në pushtet në vitin 2019, ishte deri vonë kryeministrja më e re në botë.

Drama aktuale politike që e rrethon atë vjen ndërsa Finlanda lundron në përpjekjen e saj për t’u bashkuar me aleancën ushtarake të NATO-s dhe i përgjigjet pushtimit të Ukrainës nga fqinji i saj, Rusia.

Marin pranoi të bënte testin e drogës pasi politikanë të lartë të opozitës argumentuan se kishte një “hije dyshimi” mbi të, pavarësisht këmbënguljes së saj se ajo nuk kishte marrë kurrë drogë dhe nuk ishte rrezikuar përtej pirjes së alkoolit.

Të hënën qeveria njoftoi se nuk ishte gjetur asnjë drogë në organizmin e saj.

Ndërkohë, shumë finlandezë të zakonshëm kanë shprehur mbështetjen për kryeministren. Shumë prej tyre janë futur në rrjetet sociale për të postuar foto të tyre duke kërcyer dhe festuar si një mbështetje.