Të Infektuar: 37.792

Të Shëruar: 23.274

Të Vdekur: 975

Kryeministri i Francës, Edouard Philippe jep dorëheqje

11:48 | 3 Korrik 2020

Kryeministri i Francës, Edouard Philippe ka paraqitur letrën e dorëheqjes.

Kryeministri i Francës, Edouard Philippe, të premten ia dorëzoi letrën e dorëheqjes dhe atë të qeverisë së tij shefit të tij, Presidentit Emmanuel Macron, dhe presidenti pranoi, tha një deklaratë nga Elysee Palace, raporton Reuters, transmeton lajmi.net.

Philippe kandidoi për dhe fitoi postin e kryetarit të bashkisë së Le Havre në zgjedhjet komunale të së dielës.

Ai është një vendas i qytetit verior bregdetar dhe e kishte mbajtur postin përpara se të ngjitej në qeverinë kombëtare.

Në një deklaratë në pallat, Philippe tha se ai “siguron, me anëtarët e qeverisë, trajtimin e punëve aktuale deri në emërimin e një qeverie të re”.

Zëvendësimi i tij është vendosur të marrë detyrën ditën e mërkurë, 8 korrik. /Lajmi.net/