Kosovë – Gjibraltar: Rezultatet e kombëtareve në 5 ndeshjet e fundit, Dardanët me formë më të mirë

Kosova dhe Gjibraltari do të vihen sonte përballë njëra tjetrës, për herë të parë në histori.

Sport

10/10/2019 11:59

Të dy kombëtaret janë prej më të rejave në botën e FIFA-s, dhe sonte ato do të përballen në një ndeshje miqësore, shkruan lajmi.net.

Por, para kësaj ndeshje, vlen të rishikohet edhe forma e dy kombëtareve, në pesë ndeshjet e fundit të tyre, ku Kosova dukshëm shihet favorite.

Gjibraltari numëron pesë humbje në pesë ndeshjet e fundit, ku ka pranuar 16 gola dhe nuk ka shënuar asnjë

Gjibraltari:

Zvicër 4:0 Gjibraltar
Gjibraltar 0:6 Danimarkë
Irlandë 2:0 Gjibraltar
Gjeorgjia 3:0 Gjibraltar
Gjibraltar 0:1 Estonia

Kosova në anën tjetër qëndron shumë më mirë. Ata numërojnë vetëm një humbje, atë kundër Anglisë, dhe dy fitore e dy barazime, me një gol diferencë prej 10 të shënuara e 10 të pranuara, shkruan lajmi.net.

Kosova:

Angli 5:3 Kosovë
Kosovë 2:1 Çeki
Bullgari 2:3 Kosovë
Mali i Zi 1:1 Kosovë
Kosovë 1:1 Bullgari

Mbetet të shihet se cila kombëtare do të përmirësojë rekordin pas ndeshjes që luhet sot. /Lajmi.net/