Të Infektuar: 4931

Të Shëruar: 2267

Të Vdekur: 102

Koreja e Jugut: Rihapen shkollat, shpërthen COVID-19 dhe mbyllen përsëri pas vetëm 24 orësh

12:39 | 29 Maj 2020

Korea e Jugut është detyruar t’i mbyllë prapë shkollat vetëm një ditë pas rihapjes së tyre.

Më shumë se 200 shkolla në Korenë e Jugut janë detyruar të mbyllen vetëm disa ditë pasi u ndëshkuan, për shkak të një goditjeje të re në rastet e viruseve.

Mijëra studentë ishin parë më herët të mërkurën në shkollë ndërsa vendi filloi të lehtësojë kufizimet e viruseve, raporton BBC, transmeton lajmi.net.

Por vetëm një ditë më vonë, u regjistruan 79 raste të reja, shifra më e lartë ditore në dy muaj.

Shumica e këtyre rasteve kanë qenë të lidhura me një qendër shpërndarjeje jashtë Seulit.

Depoja në qytetin e Bucheon, drejtohet nga firma më e madhe e tregtisë elektronike në vend, Coupang, dhe zyrtarët kanë thënë që objekti nuk ishte në përputhje të plotë me masat e kontrollit të infeksionit.

Zyrtarët shëndetësorë zbuluan madje gjurmë të Covid-19 në këpucët dhe rrobat e punëtorëve. /Lajmi.net/