Komentatori turk u shkarkua nga puna gjatë ndeshjes Marok-Kanada pasi përmendi emrin e Hakan Sukur

Një komentator turk u shkarkua gjatë intervalit të pjesës së parë në ndeshjen e Grupit F të Kupës së Botës mes Marokut dhe Kanadasë të enjten pasdite. Gjatë ndeshjes mes Marokut dhe Kanadasë, një komentator u shkarkua nga transmetuesi turk ‘TRT’, transmeton lajmi.net. Alper Bakircigil po mbulonte ndeshjen për kanalin dhe u përmend shikuesve në…

Sport

02/12/2022 16:12

Një komentator turk u shkarkua gjatë intervalit të pjesës së parë në ndeshjen e Grupit F të Kupës së Botës mes Marokut dhe Kanadasë të enjten pasdite.

Gjatë ndeshjes mes Marokut dhe Kanadasë, një komentator u shkarkua nga transmetuesi turk ‘TRT’, transmeton lajmi.net.

Alper Bakircigil po mbulonte ndeshjen për kanalin dhe u përmend shikuesve në Turqi se goli më i shpejtë në historinë e Kupës së Botës u shënua nga Hakan Sukur.

Megjithatë, ajo pjesë e veçantë nuk u pëlqeu mirë me punëdhënësit të tij – pasi Bakircigil u zëvendësua për pjesën e dytë dhe më vonë u shkarkua.

Bakircigil shkroi në Twitter: “Më shkëputën nga institucioni TRT, ku punova me krenari për shumë vite, pas ngjarjes që ndodhi sot. Ndarja përfshihet në dashuri. Shpresoj të shihemi përsëri. Mirupafshim..”

Megjithëse Bakircigil ishte i saktë – pasi Sukur shënoi golin më të shpejtë në historinë e turneut – përmendja e tij e vetë emrit të Sukur duket se ka qenë arsyeja e shkarkimit të tij.

Gjatë karrierës së tij futbollistike, Sukur ishte një nga yjet më të mëdhenj në futbollin turk, pasi shënoi 51 gola në 112 paraqitje për vendin e tij.

Megjithatë, pas daljes në pension, ai hyri në politikë dhe më vonë u lidh me terrorizmin. Sukur dhe familja e tij më pas ikën në Shtetet e Bashkuara pasi ai u akuzua se kishte luajtur një rol në një përpjekje të dështuar për grusht shtet në vitin 2016.

Që kur u transferua në SHBA, Sukur tani po punon si shofer taksie në Uber. Ish-sulmuesi ka folur më parë për akuzat, ai i tha gazetës gjermane ‘Welt Am Sonntag’: “Nuk më ka mbetur asgjë. Erdogan mori gjithçka: të drejtën time për liri, të drejtën time për lirinë e fjalës dhe të drejtën time për të punuar./Lajmi.net/