Këta janë gazetarët që u sulmuan fizikisht në protestën antishqiptare në Shkup (Foto)

Dy gazetarë janë sulmuar rëndë nga protestuesit para Parlamentit të Maqedonisë.

Lajme

28/02/2017 20:54

Protestat po zhvillohen nga grupi i quajtur “Për Maqedoninë e bashkuar”.

Gazetarët e portalit A1on gjenden në spital pas goditjeve nga protestuesit.

Atyre gjithashtu u është thyer kamera dhe mjetet tjera të punës.

Protesta e këtij grupi po zhvillohet në dy ditët e fundit kundër përpjekjeve për zyrtarizimin e përdorimit të gjuhës shqipe ligjërisht në Maqedoni.

Protesta është përkrahur nga VMRO – DPMNE, që tashmë ka humbur mandatin për formim të qeverisë.

Lideri i LSDM-së, Zoran Zaev të hënën i ka dorëzuar Presidentit nënshkrimet për krijimin e Qeverisë, derisa në koalicion do të jenë edhe partitë shqiptare BDI, Besa dhe Aleanca për shqiptarët, që thonë se tashmë kanë harmonizuar qëndrimet rreth ligjit për gjuhën shqipe në Maqedoni.

gza gzza gazaa