Katërshja e Vishegradit hedhë poshtë idenë e “mini-Shengenit”

Republika Çeke, Sllovakia, Hungaria dhe Polonia, kanë hedhur poshtë idenë e kufizimit të zonës në të cilën udhëtohet pa viza në një numër të vogël të vendeve, ka bërë të ditur sot kryeministri çek, Bohuslav Sobotka.

Bota

03/12/2015 17:52

“Konsensusi midis vendeve të katërshes së Vishegradit është refuzimi i mini-Shengenit, dhe me këtë dëshirojmë të përqendrohemi në mbrojtjen e kufijve të jashtëm”, ka shkruar Sobotka në llogarinë e tij në Twitter, transmeton lajmi.net.

Sobotka është nikoqir i takimit të katërshes së Vishegradit dhe Koresë së Jugut.

Idenë e reduktimit të numrit të vendeve që janë anëtare të zonës Shengen që aktualisht janë 26, e kishte propozuar javën e kaluar ministri holandez i financave Jeroen Dajselblum.

Ai kishte paralajmëruar se vendet që nuk mund të ruajnë kufijtë e jashtëm të BE-së, dhe nuk marrin një pjesë të migrantë që u takon, mund të gjenden jashtë “mini-Shengenit”. (lajmi.net)