Të Infektuar: 10419

Të Shëruar: 6058

Të Vdekur: 341

Kadriaj: Gjykata Speciale po vepron siç i konvenon Serbisë e Rusisë

16:32 | 9 Korrik 2020

Deputetja e AAK-së, Time Kadriaj në seancën e Kuvendit të Kosovës ka thënë se Gjykata Speciale nuk po i kontribon drejtësisë.

Ajo më tutje ka shtuar se kjo gjykatë po punon për interesa të Serbisë e Rusisë, shkruan lajmi.net.

“Prokuroria e Dhomave të Specializuara ka nisur punën në mënyrën më të keqe të mundshme. Kjo prokurori ka devijuar nga misioni për drejtësi nëse kjo ka qenë ndonjëherë mision i saj. Kur Kosovës i rrezikohet stabiliteti i saj, brenda po vazhdojnë lojëra politike, kur Kosovës do t’i mungojnë luftëtarët që mund të thirren në këtë gjykatë. Përndjekja politike e kësaj gjykate mund t’i ndodh secilit. Kjo gjykatë është e politizuar. Gjykata Speciale e votuar me vota të këtij Kuvendi nuk i jep llogari dhe nuk i shërben institucioneve të Kosovës dhe vepron siç i konvenon Serbisë e Rusisë, duke tentuar që kasaphanen e Serbisë në Kosovë ta paraqesë sikur krimet më të mëdha në këtë luftë i ka kryer Kosova dhe jo Serbia. Dëmi që po i bëhet imazhit të UÇK-së e dëmton drejtpërdrejt subjektivitetin ndërkombëtar të Kosovës.”, tha Kadriaj. /Lajmi.net/