Japonia regjistron një ditë pa vdekje nga COVID-19, për herë të parë pas tre muajsh

Japonia ka sjellë lajmin e mirë në lidhje me ditën pa vdekje nga COVID-19.

Bota

08/06/2020 11:47

Japonia nuk regjistroi vdekje të reja të koronavirusit të dielën – hera e parë që kjo ka ndodhur që nga 6 Mars, rreth kohës kur pandemia pa se normat e infeksionit rriten në vend, raporton Cnn, transmeton lajmi.net.

Një total prej 38 infeksionesh të reja u regjistruan të dielën, sipas ministrisë së shëndetit të vendit.

Kjo sjell totalin kombëtar në 17.886 raste dhe 929 vdekje, përfshirë 712 infeksione dhe 13 vdekje nga anija lundrimi Diamond Princess që u hodh në karantinë jashtë Gjirit të Yokohama për dy javë në shkurt.

Japonia ka regjistruar më pak se 100 raste të reja në ditë që nga 14 maj. /Lajmi.net/