Ja çka ndodh nëse një pilot i Formula 1 teston pozitiv për Covid-19

Ekipet e Formula 1 do të përdorin rezervat e tyre nëse ndonjë prej pilotëve të tyre kryesorë teston pozitiv për COVID-19 sapo të fillojë sezoni i vonuar i vitit 2020, me Chase Carey të riafirmojë se garat nuk do të anulohen në atë rrethanë.

Sport

03/06/2020 14:41

Carey, kryetari dhe shefi ekzekutiv i F1 ishte duke folur pasi sporti publikoi një kalendar fillestar prej tetë garash me sezonin që fillon në Austri më 5 korrik.

Fillimi i garës më 15 mars në Australi u anulua pasi një anëtar i ekipit McLaren doli pozitiv për koronavirusin para se të fillonte fundjava.

Por, duke konfirmuar atë që presidenti i FIA-së, Jean Todt i tha Sky Sports muajin e kaluar, Carey tha se nuk do të ndodhte kësaj here, përcjell lajmi.net.

“Një individ që është gjetur me një infeksion pozitiv nuk do të çojë në anulimin e një gare”, tha Carey në një intervistë në faqen zyrtare të F1.

“Ne inkurajojmë ekipet që të kenë procedura në vend, kështu që nëse një individ duhet të vihet në karantinë, ne kemi aftësinë t’i karantinojmë ata në një hotel dhe ta zëvendësojmë atë me pilotin rezervë”. /Lajmi.net/