Izraeli merr vendimin për Iranin

Përgjigjja e Izraelit ndaj sulmit hakmarrës të fundjavës së Iranit mund të jetë “i afërt”, sipas një raporti të botuar të hënën. Një zyrtar anonim izraelit, i cili foli për NBC News pas një takimi të Kabinetit të Luftës të Izraelit që zgjati për disa orë, tha se qeveria izraelite beson se është e rëndësishme…

Bota

15/04/2024 23:31

Përgjigjja e Izraelit ndaj sulmit hakmarrës të fundjavës së Iranit mund të jetë “i afërt”, sipas një raporti të botuar të hënën.

Një zyrtar anonim izraelit, i cili foli për NBC News pas një takimi të Kabinetit të Luftës të Izraelit që zgjati për disa orë, tha se qeveria izraelite beson se është e rëndësishme t’i përgjigjet shpejt sulmit të paprecedentë të nisur nga Irani. Në mbledhjen e kabinetit është diskutuar për përgjigjet diplomatike dhe ushtarake.

“Çdo përgjigje do të koordinohet me amerikanët”, tha zyrtari.

Irani lëshoi një breshëri dronësh dhe raketash në Izrael të shtunën në përgjigje të sulmit të 1 prillit në Konsullatën iraniane në Damask, Siri, në të cilin u vranë të paktën 13 persona, duke përfshirë shtatë këshilltarë ushtarakë.

Pothuajse të gjitha raketat e lëshuara nga Irani u kapën dhe Kirby tha se sulmi hakmarrës “ishte një dështim i turpshëm për Udhëheqësin Suprem” dhe për Korpusin e Gardës Revolucionare Islamike të Iranit.

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme iraniane Nasser Kanaani tha se hakmarrja ndaj Izraelit ishte “e nevojshme dhe e përshtatshme” dhe kishte për qëllim objektiva ushtarakë. Izraeli është zotuar se do t’i përgjigjet sulmit.

Ministri i Jashtëm iranian Hossein Amir-Abdollahian u zotua se çdo sulm i mëtejshëm izraelit do të përballet me një përgjigje “më të fortë” dhe “të gjerë”.