Ish-sekretari i Shtetit Colin Powell mbështet demokratin Joe Biden

Ish-sekretari i Shtetit Colin Powell tha sot se do të votojë për demokratin Joe Biden, duke u bërë kështu republikani i parë i njohur që mbështet publikisht rivalin e Donald Trump përpara zgjedhjeve presidenciale.

Bota

07/06/2020 19:45

Powell, i cili komandoi ushtrinë amerikane gjatë Luftës së Gjirit të vitit 1991 nën presidentin republikan George H.W. Bush, i cili më vonë drejtoi Ministrinë e Jashtme nën George W. Bush, tha se Trump ishte “joefektiv” dhe se situata ishte përkeqësuar vetëm që kur ai mori detyrën.

“Në asnjë mënyrë nuk mund ta mbështes presidentin Trump këtë vit”, tha Powell në një intervistë.

I pyetur nëse do të votonte Bidenin, ai u përgjigj: “Unë do të votoj për të”.

Powell kritikoi ashpër presidentin Trump për ato që ai tha se u përsëritën gënjeshtra që vinin nga Shtëpia e Bardhë

Ai gjithashtu pretendoi sot se Trump po “largohej” nga kushtetuta dhe po bëhej “i rrezikshëm për demokracinë”.

Powell u bëri thirrje njerëzve që të mos votojnë mbi bazën e ekonomisë – një zonë ku Trump është relativisht i fortë – por për mirëqenien e përgjithshme të vendit.

Megjithëse nuk e kishte votuar Trump as para katër vjetësh, kritika e Powell ndaj kreu të shtetit amerikan tani është bërë më alarmante pasi akuzon presidentin aktual se po përpiqet të përçajë kombin.

“Ai gënjen për gjërat dhe largohet nga ato në mënyrë që njerëzit të mos e mbajnë përgjegjës”,  tha Powell për CNN, duke shprehur një ndjenjë të përkeqësimit të ndjenjës midis republikanëve në Kongres, të cilët kryesisht kanë shtrënguar shpatullat e tyre në sjelljen e Trump, transmeton KP.

Sidoqoftë, ka shenja në rritje se disa republikanë të shquar po rishikojnë pikëpamjet e tyre.

Ish-gjenerali dhe sekretari i parë i Mbrojtjes, Jim Mattis shprehu pikëpamjet e tij kundër Trump javën e kaluar.

“Donald Trump është presidenti i parë në jetën time i cili nuk përpiqet të bashkojë popullin amerikan – ai as nuk pretendon të provojë. Në vend të kësaj, ai po përpiqet të na ndajë”, tha Mattis.

Ai gjithashtu ishte ashpër kritik ndaj përdorimit të ushtrisë kundër protestuesve.

Shumë zyrtarë të tjerë të mëparshëm ushtarakë kanë bërë të njëjtën gjë. Javën e kaluar, një senatore republikane haptas tha se nuk e di nëse do të votonte Trump.