Ish-lojtari i Barcelonës, Bojan Krkic, pensionohet në moshën 32-vjeçare

Ish-ylli i Barcelonës, Bojan Krkic, ka njoftuar tërheqjen e tij nga futbolli profesionist në moshën 32-vjeçare. Bojan u diplomua nga akademia e La Masia në vitin 2007 dhe kaloi katër vitet e ardhshme në skuadrën e parë të Barçës përpara se të shitej te Roma. Spanjolli vazhdoi të luajë për Milanin, Ajax, Stoke City, Mainz,…

Sport

23/03/2023 14:53

Ish-ylli i Barcelonës, Bojan Krkic, ka njoftuar tërheqjen e tij nga futbolli profesionist në moshën 32-vjeçare.

Bojan u diplomua nga akademia e La Masia në vitin 2007 dhe kaloi katër vitet e ardhshme në skuadrën e parë të Barçës përpara se të shitej te Roma.

Spanjolli vazhdoi të luajë për Milanin, Ajax, Stoke City, Mainz, Alaves dhe MLS në Montreal Impact, pasi ai luftoi për të ruajtur formën e tij.

Ai më pas u transferua në Japoni për të marrë një sfidë të re me Vissel Kobe në vitin 2021, por u largua nga klubi në janar dhe tani ka vendosur të varë këpucët.

Në një ceremoni të veçantë në Auditori 1899 të ‘Camp Nou’ të enjten, Krkic njoftoi tërheqjen e tij në prani të presidentit të Barcelonës, Joan Laporta.

“Këto vendime nuk janë të lehta, kam 12 vite që jam larguar nga shtëpia dhe ndihem i përmbushur profesionalisht”, tha Krkic.

“Doja ta shijoja fazën tjetër [të jetës sime] më pranë familjes. Nuk është çështje fizike. Kam pasur tre lëndime, por jam shëruar, jam 100%. Është një ndjenjë, është realiteti. Unë jam më i emocionuar për të bërë gjëra të tjera tani sesa për të vazhduar të luaj futboll. Unë jam mirënjohës për gjithçka që kam përjetuar. Kam luajtur për Barcelonën, kam luajtur me lojtarë të mëdhenj, kam fituar trofe dhe kam luajtur në liga të tjera. Por unë jam gati të filloj gjëra të reja tani”, përfundoi ai./Lajmi.net/