Ish kryeministri i Australisë, Bob Hawke vdes në moshën 89 vjeçare

13:22 | 16 Maj 2019

Bob Hawke ka vdekur në moshën 89 vjeçare.

Ish kryeministri australian dhe udhëheqësi i Partisë Laburiste Bob Hawke, i cili dominonte politikën e vendit në vitet 1980, ka vdekur në moshën 89 vjeçare.

Politikani karizmatik dhe i dashur udhëhoqi vendin nga viti 1983 deri më 1991 dhe merrej me reforma që modernizuan ekonominë.

Ai mbetet kryeministri më i gjatë i Partisë Laburiste të qendrës së majtë të Australisë, raporton “Bbc”, transmeton lajmi.net.

Gruaja e tij tha në një deklaratë se ai vdiq “në mënyrë paqësore në shtëpi”.

“Sot kemi humbur Bob Hawke, një australian i madh – shumë do të thoshin Australian më të madh të epokës së pas luftës”, tha Blanche D’Alpuget në një deklaratë.

Hawke u bashkua me Partinë Laburiste në 18 në 1947 dhe do të vazhdojë të fitojë një bursë të Rhodes në Universitetin e Oksfordit më 1953. /Lajmi.net/