IS kërcënon Rusinë me luftë

Militantët e Shtetit Islamik (IS), kanë paralajmëruar se do të luftojnë për çlirimin e Çeçenisë dhe viseve tjera të Kaukazit të banuara nga myslimanët.

Bota

03/09/2014 19:43

Mediat ruse raportojnë se militantët e Shtetit Islamik, përmes një videoje të publikuar online, kanë kërcënuar se do të nisin luftë në Çeçeni dhe në provinca të tjera ruse kryesisht në Kaukaz të veriut aty ku ka më shumë myslimanë.

Mediat ruse raportojnë se kjo video, është publikuar në një televizion Arab Al-Arabiya.

Për këtë ka raportuar kanali televiziv rus NTV, ku thotë se në video paraqitet një militantë i cili flet nga kabina e një avioni luftarak të cilin militantët e kanë konfiskuar në veri të Sirisë.

NTV citon militantin e IS duke thënë se ‘në emër të Zotit, do të çlirojmë Çeçeninë dhe Kaukazin’. (REL)