Investitori meksikan raportohet që dëshiron të blejë Napolin

Napoli nuk po merr vetëm interes nga investitorët amerikanë, por raportohet se ka edhe një figurë meksikane që dëshiron të ofrojë pothuajse 1 miliard euro për të blerë klubin e Serise A. ‘Partenopei’ aktualisht janë në krye të tabelës dhe kalojnë në raundin e 16-të të Ligës së Kampionëve, ku do të përballen me Eintracht…

Sport

01/12/2022 23:37

Napoli nuk po merr vetëm interes nga investitorët amerikanë, por raportohet se ka edhe një figurë meksikane që dëshiron të ofrojë pothuajse 1 miliard euro për të blerë klubin e Serise A.

‘Partenopei’ aktualisht janë në krye të tabelës dhe kalojnë në raundin e 16-të të Ligës së Kampionëve, ku do të përballen me Eintracht Frankfurt në shkurt.

Një nga klubet e pakta pa borxhe të konsiderueshme, Napoli po tërheq vëmendjen në skenën globale me disa raportime në javët e fundit për ofertat për blerjen e klubit nga presidenti Aurelio De Laurentiis.

Deri më tani, ata kishin qenë kryesisht investitorë me bazë në SHBA, por tani ‘Milano Finanza’ pretendon se një biznesmen meksikan është i përgatitur të ofrojë deri në 1 miliard euro për të blerë Napolin.

De Laurentiis ka qenë i bindur se nuk është i interesuar të shesë, pasi e ka shpëtuar klubin nga falimentimi për të rifilluar në Serie C2 në 2004.

Ata rifituan promovimin në Serie A në 2007 dhe janë rritur që atëherë.

De Laurentiis në të kaluarën ka sugjeruar se ka refuzuar një ofertë prej 2.5 miliardë eurosh për Napolin.

Mbetet të shihet nëse do ndodh shitja e Napolit./Lajmi.net/