Incident mbi Detin e Zi: Rusia shkakton rrëzimin e dronit amerikan

Një avion luftarak rus rrëzoi një dron të Forcave Ajrore të SHBA-së mbi Detin e Zi të martën Kjo ndodhi pasi avioni dëmtoi helikën e dronit amerikan MQ-9 Reaper, sipas një zyrtari amerikan që tha se ka njohuri mbi incidentin, shkruan CNN, transmeton lajmi.net. “Droni Reaper dhe dy avionë SU-27 Flanker po operonin mbi ujërat…

Bota

14/03/2023 18:45

Një avion luftarak rus rrëzoi një dron të Forcave Ajrore të SHBA-së mbi Detin e Zi të martën

Kjo ndodhi pasi avioni dëmtoi helikën e dronit amerikan MQ-9 Reaper, sipas një zyrtari amerikan që tha se ka njohuri mbi incidentin, shkruan CNN, transmeton lajmi.net.

“Droni Reaper dhe dy avionë SU-27 Flanker po operonin mbi ujërat ndërkombëtare mbi Detin e Zi kur një nga avionët rusë fluturoi qëllimisht përpara dhe hodhi karburant përpara dronit pa pilot, sipas zyrtarit. Një nga avionët më pas dëmtoi helikën e Reaper, e cila është montuar në pjesën e pasme të dronit, tha zyrtari. Dëmtimi i helikës detyroi SHBA-në të rrëzonte Reaper në ujërat ndërkombëtare në Detin e Zi”, shkruan CNN.

Forcat Ajrore të SHBA-së lëshuan një deklaratë duke akuzuar avionin rus për veprim në një “mënyrë të pamatur, të pasigurt për mjedisin dhe joprofesionale”.

“Përafërsisht në orën 7:03 të mëngjesit (CET), një nga avionët rus Su-27 goditi helikën e MQ-9, duke shkaktuar që forcat amerikane të rrëzonin MQ-9 në ujërat ndërkombëtare. Disa herë para përplasjes, Su-27 hodhi karburant dhe fluturoi përpara MQ-9 në një mënyrë të pamatur, të pasigurt për mjedisin dhe joprofesionale. Ky incident tregon mungesë kompetence, përveç të qenit i pasigurt dhe joprofesional, “tha në deklaratë gjenerali i Forcave Ajrore të SHBA James B.Hecker, komandant i Forcave Ajrore të SHBA për Evropë dhe Forcat Ajrore në Afrikë.

Presidenti Joe Biden u informua për incidentin nga këshilltari i sigurisë kombëtare Jake Sullivan të martën në mëngjes, sipas koordinatorit të komunikimit të Këshillit të Sigurisë Kombëtare, John Kirby.

Kirby He tha se nuk ishte e pazakontë që avionët rusë të përgjonin aeroplanët amerikanë mbi Detin e Zi dhe tha se kishte pasur përgjime të tjera javët e fundit.

Por ai tha se episodi i së martës ishte unik në atë se sa “të pasigurta, joprofesionale dhe të pamatura” ishin veprimet ruse. /Lajmi.net/