HuffPost: Gashi, biri i refugjatëve, shpreson se e gjithë bota po e dëgjon

Pasi ishte i pastrehë dhe i thyer, artisti tani numëron Jay-Z dhe Sam Smith në mesin e fansave të tij.

ShowBiz

17/10/2019 18:24

Gashi ka disa synime të larta. Ai ishte duke bërë muzikë në qetësi për gati një dekadë, por gjatë dy viteve të fundit, ai ka filluar ta marrë vëmendjen e njerëzve, duke përfshirë pëlqimet e Jay-Z dhe Sam Smith, shkruan HuffPost, transmeton lajmi.net.

“Shumë njerëz do të thonv se ju do të dështoni nëse përpiqeni të fitoni botën”, tha Gashi, emri i plotë Labinot Gashi, në një intervistë për HuffPost.

“Por më mirë do të doja të dija që kam krejt botën duke më dëgjyar”, shtoi ai.

Reperi / këngëtari, i cili sapo ​​debutoi me albumin e ri me “RCA Records”, ka parë se kënga e tij është dëgjuar miliona herë dhe billbordet e tij janë ngritur në Times Square të Nju Jorkut.

Por, jeta nuk ishte gjithmonë kaq magjepsëse. Në një moment, Gashi ishte pa shtpi, duke u përpiqur t shiste këngët e tij në platformat e metrosë së qytetit të Nju Jorkut.

I lindur në Libi nga prindërit shqiptarë, Gashi dhe familjar e tij udhëtuan për të përfunduar takimet përpara se të shkonin në Brooklyn, Nju Jork, në fund të viteve 1990. Ai kaloi shumë nga ditët e rinisë duke lëvizur përreth si refugjat, duke jetuar në më shumë se 20 vende përpara moshës 11 vjeç.

“Unë jam lindur në Libi, duke qenë shqiptar … babai im udhëtoi në shumë vende për të arritur në Amerikë dhe u përpoqa ta kuptoja. Mendoj, si fëmijë, kam dëgjuar shumë tinguj dhe kam jetuar në kultura të ndryshme”, tha Gashi për HuffPost.

Përvojat e ndryshme kulturore që mori Gashi, e frymëzoi atë që të kalojë rininë e tij duke gjetur mënyra për të bërë muzikë. Por, kur dukej që ai ishte në rrugë drejt askundit, familja e tij filloi ta humbasë durimin.

“Prindërit e mi më thanë të punoja ose të kthehem në shkollë sepse muzika nuk ishte një mundësi,” tha Gashi, i cili thotë se ishte pa shtëpi për rreth një vit e gjysmë midis 2012 dhe 2013. “Unë thjesht u largova. Mora dyshekun tim dhe mbaja këtë dyshek me vete kudo ku shkoja ”.

“Unë kam qenë ulur atje me tre xhaketa dhe përpiqesha të kuptoja një mënyrë për të bërë lëvizjen time të ardhshme … Kështu që shumë njerëz thanë,” Ju nuk keni dukjen. “Shumë njerëz thanë:” Muzika jote është jo e mirë. ’Aq shumë njerëz thanë gjëra që mund të më bënin të vrisja veten. Por unë s’e bëra”.

Ai e përdori atë energji për të ndezur më shumë muzikën e tij, duke nxitur tekste me histori personale të uljeve dhe ngritjeve.

“Unë gjithmonë kam shprehur saktësisht atë që po ndodhte në mendjen time – nëpër kohëra të errëta – duke u ndier sikur nuk ia vlente asgjë dhe në kohërat e errëta unë përpiqesha të merrja një dollar për një sanduiç. Isha pa shtëpi. Isha i thyer, “tha ai. “Unë kam parë fundin dhe kam parë pjesën e sipërme.”

Albumi i ri i Gashit ka filluar të gjenerojë disa gumëzhitje. Është e vështirë të tregosh tingullin e tij të saktë, por Gashi e ka cilësuar veten si “kurthin Phil Collins”.

“Arsyeja që unë e thashë këtë është sepse jam duke shkuar në vitet ’80 dhe duke bërë një album që tingëllon sikurse të viteve të 80-ta”, tha ai.

Ishte në të vërtetë një film i viteve ’90 që frymëzoi ritmin e albumit të tij të ri: filmi sci-fi i vitit 1997 “Elementi i Pestë”, ku interpretuan Bruce Willis, Gary Oldman, Chris Tucker dhe Milla Jovovich.

“Doja të krijoja një tingull zanor për filmin tim të preferuar. Në thelb janë tinguj futuristë me melodi të Lindjes së Mesme … Shumë nga këta tinguj u bënë ndërsa unë po shikoja atë film me heshtje, “tha ai.

Në fund të fundit, Gashi dëshiron të bëjë këngë që lidhin njerëzit. Gashi duket i qetë dhe nuk po mundohet të jetë diçka që nuk është.

“Unë nuk jam djali me kocka që shkoj çdo ditë në palestër … që ha çdo ditë sallata dhe duket perfekt … Unë po eci nëpër dhoma plot njerëz dhe po kërcej dhe po këndoj dhe duke u treguar njerëzve të jenë të sigurt dhe duke u treguar njerëzve të jenë vetja … Dhe kur njerëzit dëgjojnë muzikën time dhe ata dëgjojnë historinë time, ata e dinë se është e vërtetë. ”

Me dy shtëpi – një në Los Angeles dhe një tjetër në New York – ditët e pastrehë të Gashit janë shumë larg tij. Tani ai është duke përdorur fuqinë e tij të yllit të ri për t’u kthyer, transmeton lajmi.net.

“Unë bëj një ndryshim në komunitetin tim dhe bëj një ndryshim me shkollën e mesme të vogël në të cilën shkova. Unë kthehem dhe kontrollohem. Në vend që të flas dhe të bëj ‘tweet’ për të gjithë ditën, përpiqem të bëj një ndryshim në komunitetin tim dhe lagjen time, “tha ai. “Unë bëj një ndryshim në Kosovë dhe kur kthehem dhe jap bluza dhe rroba.”

Angazhimi me fansat që arrijnë përmes mediave sociale nga e gjithë bota është gjithashtu e rëndësishme.

“Në DM-të e mia, e gjithë bota po më shkruan, duke më thënë se sa këngët i kanë ruajtur ata. Dhe unë mendoj se është kaq tronditëse, fakti që unë mund të bëj një ndikim të tillë mbi ta pa i takuar ata – me artin tim.

Gashi dëshiron të jetë një ndjesi globale. Për këtë arsye, ky album i ri, thotë ai, është thjesht një “ngrohje”.

“Njerëzit harrojnë se Amerika u ndërtua nga imigrantët. Kështu që, unë mendoj, aq i çmendur sa do të thotë, unë jam duke marrë botën në duar dhe nuk më intereson se sa zgjat”, përfundoi ai. /Lajmi.net/