Të Infektuar: 103.480

Të Shëruar: 90.328

Të Vdekur: 2.118

Hetuan origjinën e OSBH në Wuhan, ekspertët e OBSH pritet “të copëtojnë” raportin e përkohshëm

11:38 | 5 Mars 2021

Një ekip i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), që kishin hetuar origjinën e COVID-19, po planifikon të “copëtojnë” një raport të përkohshëm mbi misionin e saj të fundit në Kinë mes tensioneve në rritje midis Pekinit dhe Uashingtonit mbi hetimin dhe një apeli nga një grup ndërkombëtar i shkencëtarëve për një të ri hetim, raportoi të enjten The Wall Street Journal.

Kjo pasi që, në një letër të hapur (PDF), një grup prej 26 shkencëtarësh bëri thirrje të enjten për një hetim të ri ndërkombëtar.

Ata pretendojnë se “kufizimet strukturore e bënë të gjitha të pamundur” për misionin e OBSH-së të ndiqte në mënyrë adekuate hetimin e tij.

Ndër çështje të tjera, shkencëtarët vunë në dyshim pavarësinë shkencore të “qytetarëve kinezë” që përbëjnë gjysmën e ekipit.

“Prandaj kemi arritur në përfundimin se ekipi i përbashkët nuk kishte mandatin, pavarësinë, ose qasjet e nevojshme për të kryer një hetim të plotë dhe të pakufizuar në të gjitha hipotezat përkatëse të origjinës SARS-CoV-2 – qoftë për përhapje natyrore apo laborator ose për kërkime në lidhje me incidentin ”, shkruante në letër.

Sipas teorive të deritanishme, Instituti i Virologjisë Wuhan mblodhi mostra të gjera të virusit, duke çuar në akuza se mund të ketë shkaktuar shpërthimin origjinal duke rrjedhur virusin në komunitetin përreth.

Por Kina e ka hedhur poshtë fuqimisht atë mundësi dhe ka promovuar teori të tjera që virusi mund të ketë origjinën diku tjetër, përfshirë nga Shtetet e Bashkuara.

Siç thuhet më tej, Kina nuk pranoi të jepte të dhëna të para në lidhje me rastet e hershme COVID-19 një ekipi të udhëhequr nga OBSH-ja duke hetuar origjinën e pandemisë, tha Dominic Dwyer, një nga hetuesit e ekipit muajin e kaluar, duke komplikuar përpjekjet për të kuptuar se si filloi shpërthimi.

Hetimi ishte përfshirë nga vonesat, shqetësimi mbi qasjen dhe përplasjet midis Pekinit dhe Uashingtonit, i cili akuzoi Kinën për fshehje të shkallës së shpërthimit fillestar dhe kritikoi kushtet e vizitës, nën të cilën ekspertët kinezë kryen fazën e parë të kërkimit.

Ekipi, i cili mbërriti në Kinë në janar dhe kaloi katër javë duke trajtuar origjinën e shpërthimit, u kufizua në vizitat e organizuara nga nikoqirët e tyre kinezë dhe u ndalua nga kontakti me anëtarët e komunitetit, për shkak të kufizimeve shëndetësore. Dy javët e para u kaluan në karantinën e hotelit.

Më 9 shkurt, eksperti i OBSH-së për sigurinë ushqimore dhe sëmundjet e kafshëve, Peter Ben Embarek, tha se origjina e pandemisë së coronavirusit ishte “jashtëzakonisht e vështirë” të ketë dalë nga një laborator kinez.

Sidoqoftë, më 12 shkurt, shefi i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus tha se të gjitha hipotezat mbi origjinën e COVID-19 mbetën në tryezë.

Ndryshe, administrata e mëparshme amerikane e presidentit Donald Trump tha se besonte se virusi mund të ishte shpëtuar nga një laborator në qytetin kinez të Wuhan.