Hedhet shorti i “play-off”, njëra prej Italisë dhe Portugalisë do të jetë jashtë Botërorit “Katar 2022”

Është hedhur sot shorti në Zyrih të Zvicrës për "play-off", për kombëtaret evropiane që do të marrin pjesë në Botërorin "Katar 2022".

Sport

26/11/2021 17:36

10 kombëtaret që përfunduan kualifikimet në vendet e dyta, si dhe dy nga Liga e Kombeve do të marrin pjesë në short.

Italia do të përballhet kundër Maqedonisë së Veriut në gjysmëfinale dhe mund të përballet me Portugalinë në finalen e play-off te kualifikueses të Kupës së Botës.

“Azzurrët” ishin në vazon e skuadrave të ndara në shortin e Play-off kualifikues të Kupës së Botës, i cili u zhvillua sot në Cyrih.

Pas përfundimit të dytë në Grupin C, pas Zvicrës, djemtë e Roberto Mancinit duhet të rezervojnë një vend në Katar 2022 përmes play-off-it të planifikuar për në mars 2022.

Italia është e para në short me Portugalinë, Suedinë, Uellsin, Rusinë dhe Skocinë, ndërsa Polonia, Turqia, Austria, Ukraina, Republika Çeke dhe Maqedonia e Veriut ishin në vazon pa fara.

Të 12 skuadrat janë të ndara në tre grupe me nga katër skuadra, ku dy skuadrat e ndara përballen përkatësisht me dy skuadra të pavendosura.

Fituesit e gjysmëfinaleve do të luajnë në një finale për të përcaktuar tre vendet e mbetura në Kupën e Botës vitin e ardhshëm.

Christian Karembeu, Lothar Matthaus, Tiago Mendes dhe Pablo Zabaleta mbajtën shortin e play-off-it, kur Azzurri-t.

Italia do të luajë në gjysmëfinale kundër Maqedonisë së Veriut dhe në finale do të takohet me fituesen mes Portugalisë dhe Turqisë.

/Lajmi.net/