Hahn: Korrigjimi kufitar i mundshëm si “pjesë përfundimtare e puzzle-it” – Lajmi.net
Hahn: Korrigjimi kufitar i mundshëm si “pjesë përfundimtare e puzzle-it”
Autori: Lajmi.net LajmePolitikë 13:12, 14 September 2018
Hahn beson se marrëveshja mes Kosovës dhe Serbisë do të arrihet deri në mesin e vitit 2019.

Komisionerin për Politikën e Fqinjësisë Evropiane dhe Negociatat e Zgjerimit, Johannes Hahn, tha se në kuadër të dialogut në mes të Beogradit dhe Prishtinës, “shkëmbimet territoriale” ose “korrigjimi i kufirit”nuk është mundësi e përjashtuar, por ajo do të përfshihet si “pjesë e fundit e enigmës.”

Ai për agjencinë e lajmeve MIA, theksoi se vendet janë të vetëdijshme për shqetësimet ndërkombëtare andaj duhet të arrijnë në zgjidhje efikase, transmeton lajmi.net.

“Çdo zgjidhje duhet të jetë në kontribut të stabilitetit dhe prosperitetit të rajonit dhe se të dyja palët janë të vetëdijshëm për detyrimet dhe shqetësimet e komunitetit ndërkombëtar ndërkombëtare”, ka thënë ai.

Hahn beson se marrëveshja mes Kosovës dhe Serbisë do të arrihet deri në mesin e vitit 2019. /Lajmi.net/

 

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO