Gresini njofton rinovimin e Alex Marquez për sezonin 2024

Alex Marquez zgjat kontratën me Grenisi Racing për sezonin e ardhshëm. Pas një fundjave feste, ku grumbulloi fitoren e parë në sprintin Silverstone, gjithçka tregonte për vazhdimësinë e Marquez në skuadrën italiane. Më në fund, këtë mëngjes, skuadra konfirmoi se Alex do të jetë një nga pilotët e saj për sezonin e ardhshëm me synimin “të…

Auto & Tek

10/08/2023 11:11

Alex Marquez zgjat kontratën me Grenisi Racing për sezonin e ardhshëm.

Pas një fundjave feste, ku grumbulloi fitoren e parë në sprintin Silverstone, gjithçka tregonte për vazhdimësinë e Marquez në skuadrën italiane.

Më në fund, këtë mëngjes, skuadra konfirmoi se Alex do të jetë një nga pilotët e saj për sezonin e ardhshëm me synimin “të vazhdojë të jetë përballë më të mirëve”.

Deklaratë zyrtare nga Gresini Racing Team

Pak ditë më parë në Silverstone fitorja e parë në MotoGP për Alex Marquez, i cili, sipas procesverbalit, tashmë ka arritur një podium dhe një pole position në vetëm pak muaj me Gresini Racing Team… Një udhërrëfyes që mund të çojë vetëm në vazhdimi i marrëdhënies mes skuadrës së Faenzës dhe kampionit të botës dy herë.

Në pjatë, jo vetëm rezultate për dyshen italo-spanjolle, por edhe një potencial i jashtëzakonshëm që tashmë është shfaqur në disa raste dhe që në vitin 2024 synon të jetë gjithmonë protagonist.

Ekipi i Gresini Racing gjithashtu zyrtarizon një marrëveshje të re me Ducati Corse për dyvjetorin 2024-2025. Plaçka në tërësi tashmë shton deri në 5 fitore, tre podiume, tre pole position dhe 355 pikë në më pak se dy sezone.