Gjermania e prerë: Turqia nuk do të pranohet në BE

Ministri i Jashtëm gjerman tha se Berlini nuk do të lejojë Turqinë të futet në Bashkimin Evropian.

Bota

25/08/2017 17:36

Sipas Ministrit të Jashtëm gjerman Sigmar Gabriel, Turqia nuk do të pranohet në Bashkimin Evropian derisa Rexhep Taip Erdogan të jetë i mbështetur në pallatin e tij presidencial, raportoi Press TV. Gabriele shtoi se refuzimi i Turqisë për të hyrë në BE nuk është për shkak se Gjermania nuk dëshiron, por për shkak të tërheqjes së Turqisë dhe Erdogan nga kërkesat e Bashkimit Evropian.

Ministri i Jashtëm gjerman kritikoi më tej represionin e opozitës në Turqi, duke theksuar se qeveria e Ankarasë po vepron përtej ligjit.

Krerët e BE kritikojnë Erdogan për goditjen e opozitës turke pas grushtit të dështuar të vendit vitin e kaluar. Erdogan gjithashtu është kritikuar ashpër për mbajtjen e një referendumi për të zgjeruar autoritetin e Presidentit në Turqi.
Pas grushtit të dështuar të qershorit 2016 dhe referendumit mbi ndryshimet kushtetuese turke që ndodhën këtë vit, si dhe arrestimin e një gazetari turk-gjerman dhe një aktivisti gjerman i të drejtave të njeriut, tensionet janë intensifikuar në marrëdhëniet midis Ankarasë dhe vendeve evropiane, sidomos në Gjermanisë.