Gazetari dhe përkthyesi amerikan vriten në Afganistan

Një fotoreporter amerikan dhe një përkthyes janë vrarë në provincën Helmand në Afganistanin jugor.

Bota

06/06/2016 09:39

David Gilkey nga Radio Publike Kombëtare dhe Zabihullah Tamanna po udhëtonin me ushtrinë afgane, kur u godit automjeti i tyre, shkruan BBC, transmeton KosovaPress.

Në këtë sulm, i vrarë mbeti edhe shoferi i automjetit, ndërsa dy punonjës të tjerë të cilët po udhëtonin së bashku me ta, kanë shpëtuar.

Gilkey ishte gazetari i parë amerikan jashtë ushtrisë, që është vrarë në konfliktin në Afganistan.

Gjatë karrierës së tij, ai është shpërblyer me një sërë çmimesh për mbulimin e konflikteve ushtarake dhe fatkeqësive natyrore.