Futbollistët duhanpirës

Jack Wilshere nervozoi menaxherin e tij të Arsenalit, Arsene Wenger kur u fotografua duke tymosur një cigare jashtë një klubi të natës në Londër, pas ndeshjes kundër Napolit në Ligën e Kampionëve. Por, ylli anglez nuk është as i pari e me siguri as i fundit që zihet me cigare. Shumë ikona të kaluara të…

Sport

12/10/2013 11:07

Jack Wilshere nervozoi menaxherin e tij të Arsenalit, Arsene Wenger kur u fotografua duke tymosur një cigare jashtë një klubi të natës në Londër, pas ndeshjes kundër Napolit në Ligën e Kampionëve.

Por, ylli anglez nuk është as i pari e me siguri as i fundit që zihet me cigare. Shumë ikona të kaluara të futbollit, por edhe yje të sotmes e tymosin “ndonjë”.

Në mesin e lojtarëve më të famshëm duhanpirës, Soccer Debate ka publikuar një top 10 të tyre.

1) Socrates: Dy paqeta në dytë për yllin e futbollit brazilian që nuk jeton më.

2) Vialli: Edhe sot ish futbollisti i Juventusit dhe Chelseas nuk e fsheh dashurinë e tij për cigare.

3) Cruyff: Holandezi konsumonte deri në 20 cigare në ditë.

4) Prosinecki: Ylli i futbollit kroat nga vitet e 90-ta, i ‘fshinte’ dy paqeta cigare në ditë.

5) Barthez: Portier francez për të cilin Ferguson pati deklaruar: “Ai thotë se jo, por e di se e tymos”.

6) Zidane: Tymosi cigare edhe para gjysmëfinales kundër Portugalisë në Kampionatin botëror 2006.

7) Ardiles: 40 cigare në ditë.

8) Bernatov: Sulmuesi bullgar deklaroi: “Cigarja më bënë të mendoj se jam më joshës”.

9) Rooney: I zënë shumë herë me cigare në gojë.

10) Balotelli: Si mund të mungonte, sulmuesi italian ka leje nga klubi të tymos dy cigare në ditë.