Të Infektuar: 3508

Të Shëruar: 1902

Të Vdekur: 75

Futbolli në Rusi rikthehet më 21 qershor, tifozët do të lejohen në stadiume

12:50 | 29 Maj 2020

Federata e Futbollit të Rusisë ka konfirmuar se tifozëve u është dhënë qasje në ndeshje kur sezoni të rifillojë më 21 qershor.

Federata është autorizuar nga institucionet e shëndetit të lejojë një gjë të tillë, pasi është zbuluar se disa klube janë në krizë financiare shkaku i situatës shkaku i COVID-19.

Në fazën e parë, raporti thotë e klubet do të lejohen të plotësojnë 10 për qind të kapaciteteve të tyre në stadium.

Klubet do të vendosin se si do të shpërndajnë tifozët në bankina, pasi kjo varet nga kapaciteti i secilit stadium.

Zenit St Petersburg ka një kapacitet prej afro 70 mijë ulëse, dhe në stadium do t’i lejohen vetëm 7500 tifozë.

Si do që të jetë, futbolli në Rusi do të rikthehet në qershor, me tifozë në tribuna./Lajmi.net/