Fundjavë e acartë

Fundjava në Kosovë do të jetë e ftohtë e me ngrica, gjë që do të shkaktojë vështirësi në trafik, bën të ditur IHMK-ja përmes një komunikate për media.

Lajme

05/01/2019 08:46

“Vendi ynë do të vazhdojë të mbetet në ndikimin e masave të ftohta të ajrit me origjinë nga veriu i kontinentit, duke e mbajtur këtë gjendje termike me vlera negative në dy vlerat ekstreme. Ngricat do të jenë prezente në gjithë territorin e vendit duke vështirësuar apo rrezikuar pjesëmarrësit në trafik”, thotë IHMK, transmeton lajmi.net.

Pjesa jugore, jugperëndimore dhe juglindore do të jenë më të rrezikuar për shkak të reshjeve që ranë natën e së enjtes.

Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet -6 deri -10 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet -3 deri -1 gradë Celsius. Do të fryjë erë nga verilindja dhe veriperëndimi me shpejtësi 1-8m/s. /Lajmi.net/