FSK gjen mbi 1 mijë e 600 mina në Parkun e Lirisë në Ferizaj

FSK ka gjetur rreth 1 mijë e 600 copë municione në Parkun e Lirisë në Ferizaj.

Lajme

04/05/2022 13:40

Kjo është bërë e ditur me anë të një postimi në Facebook në ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj, shkruan lajmi.net.

Ai ka thënë se në Parkun e Lirisë në Ferizaj është hasur një sasi e madhe e municionit ku përfshihen predha të mortajës e artilerisë, të mbetura aty që nga Lufta e Dytë Botërore.

Postimi i plotë i Mehajt:

Heronjtë tanë vazhdojnë misionin e shenjtë për Kosovën, çdo ditë e më të sigurt nga mjetet e pashpërthyera.

Specialistët tanë të deminimit janë duke kryer operacionet e pastrimit në Parkun e Lirisë në Ferizaj, ku kanë hasur në një sasi të madhe të municioneve eksplozive të llojeve dhe kalibrave të ndryshëm.

Rreth 1600 copë municioneve të gjetura që përfshijnë predha të mortajës dhe artilerisë, të mbetura kryesisht nga Lufta e Dytë Botërore nuk do të paraqesin më rrezik për qytetarët tanë.

Kompania e Deminimit do të vazhdoj me përkushtim të lartë deri në pastrimin e të gjitha fushave të rrezikshme me mina dhe municione eksplozive.

Vazhdojmë drejtë sukseseve të radhës!. /Lajmi.net/