Të Infektuar: 102.742

Të Shëruar: 89.141

Të Vdekur: 2.105

“French Open” shtyhet për një javë

16:55 | 8 Prill 2021

“French Open” është shtyrë për një javë dhe do zhvillohet nga 30 maj në 13 qershor, ngase për vitin e dytë radhazi është ndikuar nga pandemia e COVID-19.

Franca, që ka valën e tretë të COVID-19, të shtunën hyri sërish në mbyllje që mund të zgjat më shumë se një vit. Dyqanet dhe shkollat janë mbyllur, transmeton lajmi.net.

Organizatorët kanë thënë se shpresojnë që në datat e reja të lejohen spektatorët të marrin pjesë në mënyrë të sigurt. Mbyllja pritet të përfundojë në mesin e majit, duke i dhënë kohë prej dy javë turnamenteve zyrtare të përgatiten për ngjarjen “Grand Slam”.

“Çdo javë është e rëndësishme dhe mund të bëj ndryshimin”, tha organizatori i “French Open” në komunikatë.

Po ashtu, presidenti i Federatës së Tenisit, Gilles Moretton gjithashtu sugjeroi që tifozët do lejohen të jenë të pranishëm në ngjarje.

“Për tifozët, lojtarët dhe atmosferën. Prezenca e spektatorëve është vitale për turnamentin tonë”, deklaroi ai.

Në fund të fundit gjithashtu ndihmoi që disa lojtarë të lartë evropianë, duke përfshirë ish numrin 1 të botës Rafael Nadal, të kapërcejnë Open United States, i cili u zhvillua në fillim të shtatorit.

Lojtarët kishin pak kohë për t’u rikuperuar nga një ngjarje Grand Slam e luajtur në një kopsht të fortë dhe për t’u përgatitur për një në argjilë.

Lëvizja dha shpërblimin për Nadal, i cili fitoi një titull rekord të 13-të French Open në një për meshkuj në tetor. Organizatorët kufizuan turmat në vetëm 1000 spektatorë çdo ditë./Lajmi.net/