Flamuri kuqezi në studion e ‘Sky Sports’ (FOTO)

Kualifikimi i Shqipërisë në 'EURO 2016', është bërë lajm në shumicën e medieve të njohura botërore

Sport

12/10/2015 12:04

Televizioni i njohur sportiv, SkySports, në një lidhje direkte me Ingi Taren dhe De Biasin në monitorët e studios kanë vendosur flamurin e Shqipërisë.

Analistët në studio i kanë thurur elozhe kombëtares dhe veçanërisht teknikut De Biasi, i cili u bë i pari trajner që kualifikon një kombëtare e cila më parë nuk ishte kualifikuar një ngjarje të këtij lloji.

Ndërsa fitorja e Shqipërisë dhe kualifikimi për në Francë është përcjellë në shumë media të mëdha europiane.

“Shqipëria, historike për herë të parë”, – ky është titulli i prestigjiozes italiane “Gazzetta Dello Sport”.

Jehonën e kualifikimit e ka përciellë edhe gazeta gjermane “Bild” e cila i jep rëndësi fitores historike teksa shkruan: “Shqipëria për herë të parë në finalet e një Europiani”.