FIFA shprehen të lumtur që do ketë gjyqtare në Botëror

Sport

19/05/2022 20:21

Shtëpia më e madhe e futbollit, FIFA janë shprehur të lumtur që do të jenë tri gjyqtare edhe tri asistente në Kampionatin Botëror.

Sot janë mësuar se në Botërorin, Katar 2022 do të jenë tri gjyqtare gra dhe tri asistente.

E të lumtur për këtë shkak është shprehur edhe kryetari i Komiteti të Arbitrave të FIFA-s, Pierluigi Collina.

“Ne jemi shumë të lumtur që me Stephanie Frappart nga Franca, Salima Mukansanga nga Ruanda dhe Yoshimi Yamashita nga Japonia, si dhe gjyqtarët ndihmës Neuza Back nga Brazili, Karen Díaz Medina nga Meksika dhe Kathryn Nesbitt nga SHBA, kemi ishte në gjendje të thërriste zyrtaret femra të ndeshjeve për herë të parë në historinë e një Kupe Botërore të FIFA-s”, tha Pierluigi Collina, përcjell lajmi.net.

Sipas tyre rëndësi ka cilësia e gjyqtarëve dhe jo gjinia.

“Kjo përmbyll një proces të gjatë që filloi disa vite më parë me vendosjen e gjyqtareve femra në turnetë e FIFA-s për të rinj dhe seniorë. Në këtë mënyrë theksojmë qartë se është cilësia ajo që ka rëndësi për ne dhe jo gjinia.

Ata gjithashtu thanë, se shpresojnë që në të ardhmen e afërt emërimi i gjyqtareve gra në kompeticionet të mëdha do të jetë normale dhe jo diçka sensacionale.

“Unë do të shpresoja që në të ardhmen, përzgjedhja e zyrtarëve elitë të ndeshjeve të femrave për kompeticionet e rëndësishme të meshkujve do të perceptohet si diçka normale dhe jo më si sensacionale. Ata e meritojnë të jenë në Kupën e Botës FIFA sepse vazhdimisht performojnë në një nivel vërtet të lartë. , dhe ky është faktori i rëndësishëm për ne”.

Kampionati Botëror fillon më 21 nëntor dhe përfundon më 12 dhjetor./Lajmi.net/